funkce srdce
Zdravie

Keď srdce nefunguje tak, ako má. Ako to spoznať?

Srdiečko máme len jedno a mali by sme sa snažiť, aby bolo zdravé a aby bilo stále pravidelne. Bohužiaľ nie vždy dokážeme predchádzať chorobám srdca, ktoré sú životu nebezpečné. V prípade, že trpíme ochorením srdiečka, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Otázkou je, ako ochorenia srdca spoznať? Veď choroby srdiečka bývajú často skrytá, veľakrát sa objavujú náhle. Telo však vždy vysiela varovné signály, že niečo nie je v poriadku. A varovné signály by sme nikdy nemali podceniť. Aké signály upozorňuje na to, že srdiečko nefunguje tak, ako má, a že máme čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc? 

Trápi vás bolesť na hrudi? 

Veľmi častým príznakom je bolesť na hrudi. Ak človeka trápi bolesť na hrudníku, je so srdiečkom niečo zle. Ak sledujete televízne seriály o lekárstva a zdravotníctva, veľmi dobre viete, že v takomto prípade je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. 

Pocit natiahnutého svalu 

Pocit natiahnutého svalu pozná určite každý. Ak však máte tento pocit v hrudníku, nie je to dobré znamenie a je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Bolesť môže vystreľovať až do ramien či čeľuste, jedná sa o neprehliadnuteľný signál, že nie je so srdiečkom niečo v poriadku. 

Keď vám všetko berie dych 

Je síce skvelé, keď vám niečo niekedy vyrazí dych, pretože ste z niečoho naozaj nadšenie a unesení, avšak dýchavičnosť ako taká je príznakom choroby srdca. Ak vám berie dych akákoľvek, aj veľmi ľahká aktivita, je niečo zle. U doktorov sa veľmi často porovnáva to, ako zvládate fyzickú aktivitu teraz a ako ste ju zvládali pred niekoľkými rokmi. Choroba môže srdiečko napádať pomaly a dýchavičnosť je príznak, že sa niečo zlé deje. 

Možno to nie je chrípka, možno je to choroba srdca 

Veľmi, veľmi často sú signály symptómy podobné chrípke. Aj nádcha či kašeľ môžu byť príznakom, ktorý veľmi často zanedbávame, vďaka čomu dochádza k podceneniu choroby.