Tri veci, podľa ktorých spoznáte, že metabolizmus nefunguje
Zdravie

Tri veci, podľa ktorých spoznáte, že metabolizmus nefunguje

Ak sa snažíte schudnúť, nemusí vám to ísť. Príčinou môže byť buď to, že nežijete zdravo, teda že sa pravidelne a zdravo nestravujete, že nedodržiavate pitný režim alebo že dostatočne nespíte. Dôvodom, prečo nechudnete tak rýchlo, ako ste si predstavovali, môže byť tiež spomalený metabolizmus, ktorý sa môže prejaviť mnohými spôsobmi. Pozrime sa konkrétne na tri veci, ktoré upozorňujú na to, že s našim telom nie je niečo v poriadku.
Metabolizmus hrá v hre „Chudnutie“ veľmi dôležitú úlohu. Bez neho by nedochádzalo k spaľovaniu tukov a nadbytočných kíl, o čom celé chudnutie je. Ak je metabolizmus rýchly, spaľujete skutočne rýchlosťou blesku a výsledky sa dostavia do niekoľkých mesiacov. Ak je váš metabolizmus pomalý, je pravdepodobné, že chudnutie nemusí ísť tak rýchlo, ako ste si predstavovali.
Otázkou však je, ako spoznať, že náš metabolizmus nie je v tej najlepšej kondícii? Je to prosté. Stačí, keď sa budete vnímať a keď nepodceníte ani jeden varovný signál, ktorý môže upozorňovať nielen na pomalý metabolizmus, ale veľakrát aj na vážnejšie chorobu.

1) Chuť na sladké

Aj chuť na sladké je istým varovným signálom, že s vami nie je niečo v neporiadku. Keď máte chuť na sladké, telo si vyžaduje energiu, ktorú mu inak nedávate. Aj keď môžete jesť vyvážene a zdravo, môžete tiež dostatočne spať, bohužiaľ energiu produkujete pohybom a športom, preto keď dostatok pohybu nie je, telo si o energii hovorí inak, a to chuťou na sladké. Chuť na sladké teda môže (a samozrejme nemusí) byť príznakom spomaleného metabolizmu.

2) Priberanie na váhe

Tým najčastejším prejavom spomaleného metabolizmu je priberanie na váhe. Veľmi často sa to stáva vtedy, keď sa do vášho života prirúti menopauza. Všeobecne platí, že čím ste starší, tým viac sa metabolizmus spomaľuje. Ak teda nechudnete, ale skôr viditeľne priberáte, treba na to upozorniť svojho obvodného lekára.

3) Ste zimomravá

Ak je váš metabolizmus správne nastavený, či funguje tak, ako má, pomôže vám vytvárať teplo, ktoré potrebujete k svojmu životu. Ak je vám neustále zima, a to aj v horúcich letných dňoch, môže to byť príznak spomaleného metabolizmu.