Popoludňajších dvadsať minút spánku bolo dlho považované za prejav ľudskej slabosti, naopak iba päť hodín spánku u workoholikov bolo prejavom obrovskej cieľavedomosti a disciplíny. V dnešnej dobe však mnoho výskumov ukazuje a vysvetľuje, že popoludňajší dvadsaťminútový spánok je nielen zdravotným benefitom, ale taktiež zvyšuje našu výkonnosť. V knihe „Kedy“ Daniel H. Pink tiež venuje časť práve popoludňajším šlofíkom a vysvetľuje výhody.
Ako na popoludňajší šlofík?
Je veľký rozdiel medzi dvadsaťminútovým spánkom a popoludňajším dvojhodinovým spánkom. Benefity prinášajú krátky spánok, ktorý by mal trvať v rozmedzí okolo 10 až 20 minút. Samotný spánok má päť fáz, v tomto krátkom časovom úseku sa dostanete maximálne do druhej fázy spánku, nedostanete sa do spánku hlbokého (pri ktorom sa cítite po prebudení ospalý a nejaký čas zaberie skutočné prebratie) a pri prebudení sa budete cítiť plní energie, odpočinutí.
Venujte pozornosť aj prostrediu, v ktorom sa na šlofíka chystáte. Ideálnou voľbou je spálňa s kvalitným matracom. Častou chybou je zaspávanie na kreslách, kde po prebudení cítite celé telo a získate tak mimo boľavý chrbát tak často zablokovanú krčnú chrbticu.
Benefity popoludňajšieho spánku
- Lepšia nálada
- Pocit odpočinutia
- Väčšia energia
- Lepšie sústredenie
- Vyššia následná produktivita
- Zdravotné benefity
Stále platí, že je dôležité mať kvalitný „nočný“ spánok, ktorý hrá dôležitú úlohu v našom živote (v psychickom aj fyzickom zdraví). Pri nedostatku spánku máte väčšiu chuť do jedla, zvýšený stres, pomalší nárast svalovej hmoty, neustály pocit nedostatku energie a Vaša nálada bude na bode mrazu. Pri nedostatočnom kvalitnom spánku nepomôže ani popoludňajších dvadsať minút (teraz je reč pri spánku kratšom ako 4 až 5 hodín). Avšak pri 6 až 7 hodinách spánku vám popoludňajší šlofík benefity dozaista prinesie.