Prečo a ako investovať do zlata?
Finance

Prečo a ako investovať do zlata?

Takmer určite ste v poslednej dobe zaznamenali, že rastie inflácia. A všade počujete, že pokiaľ je inflácia vysoká, neoplatí sa držať svoje peniaze na účte, pretože ich reálna hodnota klesá. Našťastie existujú spôsoby, akými môžete svoje úspory ochrániť. A jedným z nich je investícia do zlata. Investičné zlato je komodita zameniteľná kdekoľvek na svete a jedná sa o jednu z najstabilnejších hodnôt na trhu. Dôverujú jej ľudia po celom svete.

Investičné zlato

Investícia do zlata je jednou z mála bezpečných investícií, na ktoré môžeme naraziť. Pravda, nemôžete očakávať obrovské zisky, ako je to napríklad keď investujete do akcií. Na druhú stranu zlato je stabilné, takže nehrozia ani príliš veľké straty. Cena zlata môže v krátkodobom hľadisku tak trochu kolísať, nie je to ale nič závratné. Naopak: jeho hodnota v dlhodobom horizonte neustále rastie. Nákup investičného zlata je veľmi jednoduchý.

Zlato ako poistka proti inflácii

Zlato je drahý kov, ktorý nevieme umelo vyrobiť. Na rozdiel od meny, ktorú bežne používame v obchodoch a k najrôznejším platbám. To, že je zlata obmedzené množstvo, znamená, že si drží svoju hodnotu. Investičné zlato kupujeme obvykle v dobách nestabilných, ako sú politické alebo hospodárske krízy a tiež v období vysokej inflácie. O zlate nepremýšľame ako o prostriedku, ako zhodnotiť svoje úspory, ale ako ich ochrániť.

V akých formách sa investičné zlato predáva?

Investovať do zlata môže každý. Tiež ľudia, ktorí nevlastnia milióny alebo napríklad státisíce korún. Investičné zlato môžete nakúpiť už za pár tisíc korún. Nakupovať môžete zlaté zliatky či mince alebo dokonca zlaté tehly (tie už ale majú oveľa väčšiu hodnotu). Zlato je veľmi likvidným tovarom, čo znamená, že v prípade, že budete potrebovať svoje peniaze späť, získate ich predajom zlata do niekoľkých desiatok hodín. To nie je pri investičných komoditách rozhodne pravidlom.