V súčasnej dobe sa výdavky za bežnú domácnosť pohybujú v stále vyšších číslach. Za výplatu, ktorú dostávame, si tak reálne môžeme kúpiť oveľa menej ako pred dvoma rokmi. Ako je to s výdavkami za miláčikmi.
Zaobstaranie psa alebo mačky
Často si ľudia myslia, že kúpia mačky alebo psa ich výdavky končia. Tu vždy záleží na tom, z akých podmienok zviera pochádza. Istotou je zviera s preukazom pôvodu, pretože spadá pod kontrolné orgány a chovateľ je sledovaný príslušnými inštitúciami. Keď si zaobstaráte zviera bez papierov, jedná sa o podporu množiarní. Tu nemáte žiadne informácie o tom, v akých podmienkach vyrastalo a aké z toho budú plynúť zdravotné problémy a s tým spojené výdavky za veterinára. Za zviera s preukazom pôvodu, ktoré je už očkované, odčervené a zdravotne testované, dáte do dvadsaťtisíc korún.
Kŕmenie zvieraťa
Opäť treba zdôrazniť, že záleží na tom, akú máte predstavu. Pokiaľ budete kupovať obilné krmivo bez pridaných vitamínov, živín a prospešných látok, môžu sa čoskoro objaviť zdravotné problémy. Naopak, ak kŕmite kvalitnou stravou, zviera zostane vitálne až do vysokého veku. Cena granúl aj mokrého krmiva sa dá skvele znížiť v jednotlivých zľavových akciách, ktoré sa u predajcov krmiva periodicky opakujú. Za kvalitné granule dáte okolo tisíc korún v balení 10 kg suchého krmiva.
Starostlivosť, ktorú zaisťujeme sami
Pre väčšinu bežných miláčikov stačí mať doma zvierací šampón, hrebeň a nožnice na pazúry. Pre mačky ešte pridajte podstielku, ale aj to je možné zohnať v akcii. Mnoho ľudí si pre mačky obľúbilo obyčajné drevené pelety. Ľahko sa s nimi manipuluje a dajú sa zohnať za 120 korún za balenie 15 kilogramov. Na dezinfekciu mačacej toalety postačí obyčajný ocot.
K týmto bežným výdavkom si pripočítajte veterinárnu starostlivosť v prípade zranenia zvieraťa. Vždy je dobré mať pre tieto prípady odložené nejaké financie a dúfať, že ich nebudete musieť použiť. Existuje aj poistenie pre zvieratá, kde vám výdavky na veterine hradí poisťovňa.