Opustený hotel na luxusnej adrese v Dubrovníku
Zaujímavosti

Opustený hotel na luxusnej adrese v Dubrovníku

Len málo miest vám dokonale zoberú dych. Zatiaľ čo sa prechádzate po nádherných upravených pamiatkach v jednom z najznámejších chorvátskych letovísk, celý čas vás sleduje škaredé káčatko. Pamätá tie najhoršie časy.

Vitajte tam, kde je nebezpečné

Na toto miesto sa nikdy nevydávajte. Aj miestni tu majú strach chodiť. Niektoré stropy už ohrýzol zub času. V miestach, kde netečie, sú varne a squaty. Tu si neželáte tráviť svoj voľný čas. Pritom ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa tu promenádovali dámy v tých najkrajších šatách. Hotel mal svoj heliport, vlastný výťah až na pláž. V reštaurácii Konavle ste si mohli objednať tie najznamenitejšie pochúťky. Dnes sa tu váľajú pozostatky zašlej slávy – všetky kachličky ozdobné mozaiky už majú svoje najlepšie obdobie za sebou.

Hrdzavá brána, a ste tam

Milovníci urbexu zaplesajú, ostatní sa pri pohľade na zhrdzavenú bránu hotela upratujú na míle ďaleko. Nič nie je zatvorené, žiadny „vstup zakázaný“ sa nekoná. Dávny svedok vojny je totiž taký rozľahlý, že ho nikto ani strážiť nemôže. Len niekoľko desiatok metrov od posledného hotela v rade, tesne nad poslednou plážou s výhľadom na staré mesto Dubrovník, stojí nemý svedok vojny. Hotel Belvedere je pre niekoho láskou, pre iných symbolom vojnového besnenia.

Dance parties už tu zrejme nebudú

Ešte pred niekoľkými rokmi sa vo vonkajších priestoroch organizovali neoficiálne dance parties. Všetko bolo funkčné – toalety, ba aj trocha toho zázemia. Dnes sa do hotela už zahrýza zub času so všetkou silou. V izbách bujnie rastlinstvo. Hotel s viac ako tisíckou izieb už snáď nemá nič, čo by hľadači kovov mohli speňažiť. Zostáva tu iba mramorové obloženie. Nikomu sa s ním nechce nosiť.

Hotel Belvedere bol v Chorvátsku postavený len niekoľko mesiacov pred vypuknutím nepokojov na Balkáne. Dodnes v jeho útrobách objavíte kufor od ručných granátov. Budova je zničená streľbou. Dočká sa niekedy hotel opäť svojej zašlej slávy?