Zbavte sa predsudkov. Chrániče sú pre frajerov
Zaujímavosti

Zbavte sa predsudkov. Chrániče sú pre frajerov

Dopravných nehôd je čím ďalej tým viac. Nie je sa čomu diviť. Vodiči sú roztržení, zvyšujú sa rýchlostné limity, zver je zmätená, pozdĺž ciest zástupy stromov, kolóny, rozptyľovanie, výmole. Motocyklisti sú prví na rane.

Bezpečie až na prvom mieste

Chrániče na motorku by mali byť neoddeliteľnou súčasťou každej výbavy vodiča. A čo viac. Mali by byť medzi tým prvým, čo si zaobstaráte. Bez nich totiž riskuje svoj vlastný život a následky nehody môžu byť fatálne. Pochopiteľne nie sú zárukou, že každá kolízia dopadne dobre a bez zranení alebo strát, ale lepšie sa ochránite a nehráte tak okato vabank.

Chrániče na motorku nie sú lacná záležitosť. A tak nie je divu, že sa ich obstaranie môže zdať mnohým vodičom nadbytočné. Jazdí predsa bezpečne. Investícia do nich sa ale skutočne oplatí. Miera opotrebenia je aj po rokoch používania minimálna a veľkosť viac-menej univerzálna (pokiaľ teda výrazne nepriberiete). Vydrží vám teda aj niekoľko desiatok rokov. Pokiaľ ich budete meniť, tak s najväčšou pravdepodobnosťou len za novší a modernejší model, ktorý využíva nové postupy a zvyšuje ochranu.

Chrániče na všetko

Bezpečnosť je zásadná a bez chrániča chrbtice by ste nemali ani vychádzať. Modernejšie, a predovšetkým robustné bundy zo silnej kože mávajú tzv. chrbticu integrovanú pod podšívkou. Ak nie, treba ho dokúpiť. Pre jazdu na motorke je dostačujúca, chráni totiž najzraniteľnejšiu časť ľudského tela (za predpokladu, že máte helmu). Zaobstarať si ale môžete aj chránič obličiek, lakťov, krku alebo kolien a celý oblek, ktorý je konštruovaný tak, aby bol motocyklista v bezpečí celý. Otázkou zostáva, ak je to komfortné.

Väčšina chráničov je z veľmi pevných materiálov, ktoré odolávajú poškodeniu aj pri tlaku, záťaži alebo náraze. Zároveň je ale ich prevedenie natoľko premyslené, aby pri pohybe alebo jazde nepôsobili diskomfort a neobmedzovali vodičov v jazde.