pravidla ložnice
Bývanie

Pravidlá útulné usporiadanie spálne

Zariaďovaní spálne nie je práve jednoduché, ostatne sa nejedná o nič nemožné. Ak túžite po spálni, v ktorej sa budete cítiť dobre a príjemne či kde bude vládnuť útulnosť, stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel, ktoré hrajú pri zariaďovaní spálne veľkú úlohu. Pravidiel ostatne nie je veľa, nemusíte čítať dlhé stohy, stačí, keď si prečítate tento článok. 

Začíname výberom miesta, kde bude spálňa 

Prvé pravidlo hovorí, že spálňa by mala byť umiestnená do východnej časti bytu. Ak teda ešte nemáte vybranú miestnosť, kde spálňa bude, odporúčame vám jednu z východných miestností. Dôvodom je to, že vo východnej časti bytu či domu sa príjemne prebúdza – prebúdzať bude ostatne samo slniečko. Navyše v lete, keď sa horúco dostáva aj do domácností, bude vo východne umiestnených miestnostiach chladnejšie ako v iných častiach domu. Bude sa vám teda dobre zaspávať. 

Miestnosť, kde bude spálňa umiestnená, musí byť dobre vetrateľná – pri spánku je čerstvý vzduch nutnosťou, ostatne každý si ráno potrebuje spálňu vyvetrať. 

Ako veľká by mala byť spálne? 

Pri výbere miestnosti, kde bude sídliť spálne, sa mnohí ľudia pýtajú tiež na otázku, aká veľká by spálne mala byť. Na veľkosti však nezáleží. Vhodnejšie je menšia spálňa, ktorá je útulnosť sama a ktorá tak nebude slúžiť ako skladisko, kam si budete ukladať nepotrebné veci. 

Ako usporiadať nábytok 

Pravidlá sa samozrejme vzťahujú aj na to, ako usporiadať nábytok a bytové doplnky. To je asi to najťažšie na celom zariaďovaní spálne. Ako sme spomenuli, v konečnom dôsledku musí byť spálne útulná a plne funkčné. Každý vie, že dominantou je posteľ, nezabúdajte na to, z oboch strán by mala byť prístupná – ak sa teda jedná o manželskú veľkú posteľ, ktoré tiež prezývajú „letisko“. Nočný stolík z oboch strán postele je nutnosť, lampička samozrejmosť. 

V spálni môžu byť tiež komody či skrine, ak nemáme v čase miestnosť vyhradenú ako šatňu. Komody ani skrinky by však nemali prekážať.