správně sázet
Bývanie

Ako správne vysádzať cibuľoviny? Jeseň je ideálny mesiac na výsadbu

Každý jeseň sa nesie v znamení prác na záhrade. Okrem toho, že musíme zhrabať lístia, musíme tiež pripraviť mnohé rastliny na prezimovanie. Z okien miznú muškáty, ale nahrádzajú ich napríklad vresy alebo chryzantémy. Okrem toho sa tiež vsádza mnohé okrasné kvety, ktoré sa počas zimného obdobia stotožní s pôdou a na jar nádherne vykvitnú. Tretie ročné obdobie je ideálne napríklad pre výsadbu cibuľovín. Prezraďme si, ako ich správne vysádzať, aby nám po dlhej zime krásne rástli a kvitli. 

Kedy sa cibuľoviny vysádzajú? Stihnem to, než napadne sneh? 

Cibuľoviny sa spravidla vysádzajú na prelome septembra a októbra. Ideálna teplota pôdy sa pohybuje okolo desiatich stupňov Celzia. Neskôr, ako v prvej polovici októbra, cibuľoviny nestávkujte, aspoň mesiac a pol sa zakoreňujú, aby ich zima neskolila a nezničila. 

Pri výsadbe pamätajte na to, že jedna kytička jar nerobí, preto vysádzajte cibuľoviny po menších skupinách. Ideálne sú skupiny po piatich kusoch. 

Vysádzajte nepravidelne, nie do riadkov 

Aby ste na jar dosiahli krásneho záhonu plného kvetov, doporučujeme nevsádzať cibuľoviny do jedného riadku. Radšej je vsádzajte nepravidelne, napríklad si na zemi rozhoďte semienka a nechajte ich na mieste, kam dopadli. 

Do mokrej pôdy nesaďte 

Veľký pozor si dávajte na pôdu, do ktorej chcete cibuľoviny vysádzať. Ak sa totiž rozhodnete sadiť do mokrej pôdy, cibuľoviny sa môžu poničiť. Ak však počasie nepraje a neustále prší, ideálne je vyhĺbiť jamku, do ktorej nasypete piesok alebo jemný štrk a následne do neho cibuľoviny zasadíte. 

Majte pri sebe pomocníka 

Tipovať cibuľoviny nemusí byť rozhodne zdĺhavé, ak máte pomocníka. Tým je Vysádzač na cibuľoviny, vďaka ktorému ide práca rýchlo od ruky. Vďaka nemu môžete vysádzať aj niekoľko cibuľovín naraz, nie je navyše nutné převracovat pôdu, teda je práca ľahšia, rýchlejšia a mnohokrát tiež zábavnejšie.