Najstaršie stavby z dreva na svete. Prím hrá Česko
Nezařazené

Najstaršie stavby z dreva na svete. Prím hrá Česko

Drevo ľudia na stavbu obydlia a ďalších prvkov pre svoju potrebu používali ľudia odnepamäti. Dôkazom je nález, ktorý potvrdzuje, že drevo dokázali ľudia spracovávať už v dobe pred niekoľkými tisíckami rokov.

Drevo je nadčasový materiál

Tento materiál nemá obdoby. Drevostavby, ktoré sa tvoria aj v dnešnej dobe, sú odkazom na dômyselnú prácu našich predkov. Drevo je totiž nadčasový materiál, ktorý sa používa už celé stáročia. Drevostavby na kľúč majú navyše skvelé izolačné vlastnosti a spĺňajú náročné štandardy na označenie nízkoenergetickej stavby. Teraz sa ale vydáme do histórie.

Praveká studňa

Vôbec najstaršia drevená konštrukcia na svete bola nedávno objavená blízko Ostrova na Chrudimsku. Ide o studňu. Jej vek je určený na sedem tisíc rokov a čoskoro bude k videniu vo Východočeskom múzeu v Pardubiciach. O jej záchranu sa zasadili reštaurátori z Litomyšle. Jedná sa o unikátny nález dvoch pravekých studní. Jedna z nich bola z jedľového, druhá z dubového dreva.

Asi stovka krehkých častí pochádza z dvoch studní, jedna bola z dubového dreva a druhá z jedlového. Celkom bolo nájdených na sto častí tejto dávnovekej konštrukcie.

Budhistický chrám

Pokiaľ si prajete obdivovať drevenú stavbu, ktorá je v plnej sile a lesku už 14 storočí, vydajte sa do Japonska. Miestny chrám Hórjúdži bol postavený v roku 604 nášho letopočtu a vyniká svojou bohato zdobenou podobou. Tento chrám prežil viac ako 45 zemetrasení, prechádzajúce vojny, ale aj požiare. A stále je v plnej sile a kráse. Ide o najstaršiu drevostavbu sveta.

Vydajte sa na bohoslužbu

Kostolík Greensted stojí už viac ako 1200 rokov. A stále sa v ňom v nedeľu organizujú bohoslužby. Je postavený z dubového dreva a nájsť ho môžete v obci Greensted. Táto budova je považovaná za najstaršiu zachovanú drevostavbu na našom kontinente. Až nabudúce budete cestovať anglickým vidiekom a ocitnete sa v Essexe, tento skvost rozhodne nesmiete vynechať!

Toto sú najstaršie stavby z dreva.