Nízkoenergetické domy sú veľmi obľúbené. Dôraz sa kladie na nízku spotrebu, využívanie obnoviteľných zdrojov a kvalitných izolačných materiálov. Veľkú obľubu si získali najmä drevené domy, ktoré spĺňajú energetické aj ekologické požiadavky a dajú sa kompletne postaviť za niekoľko mesiacov. Môžeme sa stretnúť aj s pojmom pasívny dom. Aký je rozdiel medzi ňou a bežnou nízkoenergetickou výstavbou?
Ako funguje pasívny dom
Väčšina domov vyžaruje určité množstvo tepla do okolia. Na druhej strane, pasívny dom ju udržiava vo vnútri pomocou hrubej vrstvy izolácie. Na vetranie sa používa dômyselná klimatizácia, zatiaľ čo okná sa používajú ako slnečný kolektor a vôbec sa neotvárajú. V pasívnych domoch nenájdete bežné radiátory, pretože stačí vykurovať len niekoľko dní v roku a na udržanie tepla v miestnostiach je potrebné len malé množstvo tepla.
V pasívnych domoch sa však bez vykurovania úplne nezaobídete, a to ani pri minimálnych teplotných stratách. Najčastejšie sa používa takzvaný výmenník tepla, ktorý predhrieva studený vzduch zvonku a uvoľňuje ho do interiéru. Teplo sa tak rýchlo dostane do domu a dlho sa udrží. Ďalšou obľúbenou metódou je teplovzdušné vykurovanie, pri ktorom teplý vzduch kompenzuje tepelné straty.
Môžete používať obnoviteľné zdroje
Ak chcete do svojho vykurovacieho systému investovať viac, oplatí sa kúpiť tepelné čerpadlo, ktoré získava teplo z obnoviteľných zdrojov. Hodí sa však skôr do väčších priestorov ako do malých domov. Za zmienku stoja aj fotovoltaické panely, ktoré môžu byť viac alebo menej účinné v závislosti od podnebia. Samozrejme, môžete si zaobstarať aj štýlové krbové kachle alebo kotol na pelety.
Doba návratnosti pasívnych domov je približne 12-15 rokov. Ročná spotreba energie sa pohybuje v priemere okolo 15 kWh/m2 v porovnaní s menej ako 50 kWh/m2 v prípade bežných nízkoenergetických domov. V súčasnosti nie je problém postaviť pasívny aj nízkoenergetický dom na kľúč.