Ako vyčistiť žalúzie a iné veci bez chémie
Bývanie

Ako vyčistiť žalúzie a iné veci bez chémie

Raz za čas robíme poriadne upratovanie našej domácnosti, počas ktorého nezabudneme vyčistiť žalúzie, zbavíme pohovku chlpov od domáceho maznáčika či vyčistíme vzduchu. Lenže väčšina ľudí tieto bežné upratovanie vykonáva pomocou chemických prípravkov, ktoré dráždia nielen naše oči, ale aj pleť, pokožku alebo náš nos. Pokiaľ nevetráte, nedá sa v miestnostiach domu byť, pretože chemické prípravky sú vážne viac ako nepríjemné. Máme pre vás preto niekoľko tipov, ktoré vám poradia nielen to, ako vyčistiť žalúzie bez toho, aby ste použili nejaký chemický prípravok na to určený.

Ako si poradiť s chlpmi od domácich maznáčikov?

Domáci miláčikovia sú naši milovaní a verní spoločníci, ale niekedy skrátka urobia viac neporiadku ako úžitku. Najviac nám zaneradí pohovku či koberec, čo sú veci, na ktorých sa najčastejšie uchytávajú ich chlpy. Našťastie existuje mnoho zaujímavých vychytávok, vďaka ktorým vyčistíme chlpy z pohovky ľahko a rýchlo.

Pokiaľ nemáte doma klasický valček, na ktorého sa chlpy prilepia, použite napríklad gumové rukavice, ktoré si trochu namočíte vodou. Pomáha tiež to, keď povlak pohovky či koberec dáte do práčky a keď do bubna pridáte hubku na riad, pretože práve na ňu sa všetky chlpy prilepia.

Ako vyčisti žalúzie?

Čo sa týka špinavých žalúzií, to je trochu ťažšie. Predsa len nie každý dosiahne tak vysoko, aby umyl aj tie najvyššie časti roliet. S tým vám však môže pomôcť vysávač. Pokiaľ sa na žalúziách usadil iba bežný prach, jednoducho ich vysajte. Nič jednoduchšieho nie je. Náročnejšie už je utieranie jednej žalúzie po druhej, avšak je to najklasickejší a hlavne najšetrnejší spôsob.

Ako vyčistiť vzduch?

Nie je nad čisté ovzdušie! Aby ste vo svojej domácnosti mali stále čerstvý, zdravý a čistý vzduch, treba robiť niekoľko vecí. Napríklad je nutné utierať prach trikrát týždenne, ďalej treba aspoň dvakrát týždenne prať uteráky, na ktoré sa prach lepí. Či sa oplatí aj vytierať.