Pestujeme hyacinty. Ako na to?
Bývanie

Pestujeme hyacinty. Ako na to?

Čím oživiť svoju skalku pri dome? Máte siahnuť po bylinkách alebo skôr po nejaké krásne farebné kvetine, ktorú vám bude každý závidieť? Čo napríklad svoju skalku oživiť hyacinty, čo sú krásne kvety špecifické svojou omamnou vôňou a atraktívnym kvetenstvom? Hyacinty možno dnes zakúpiť v mnohých krásnych farbách, niekedy sa dokonca môžete nechať prekvapiť a kúpiť si takú, u ktorej farbu nepoznáte. V takom prípade vám určite urobia ešte väčšiu radosť. Pokiaľ si krásne a omamne voňajúce hyacinty chcete na svoju skalku alebo okrasnú záhradku zasiať, poradíme vám, ako hyacinty pestovať, aby vám spríjemnili jar aj zimu.

Hyacinty prišli do Európy už v sedemnástom storočí, kedy doputovali z ďalekej Ázie. Vtedy išlo o rastlinu, za ktorú sa doslova platilo zlatom. Jedná sa o veľmi vzácnu rastlinu, ktorú si mohli dovoliť kúpiť len boháči. Dnes je to dobre dostupná rastlina, ktorú si môžete vypestovať napríklad sami z cibuľky.

Hyacinty sú totiž cibuľovité rastliny, ktorých dnes existuje viac ako päťsto rôznych druhov. Zhruba päťdesiat druhov z nich sú špeciálne vyšľachtené druhy, ktoré môžu zdobiť aj vašu záhradu.

Ako pestovať hyacinty?

Hyacinty môžete pestovať ako v skle, tak v kvetináčoch. Zatiaľ čo v skle sa pestujú s vodou, bez štipky zeminy, v kvetináči vám môžu krásne zdobiť interiér aj v zime. U pestovanie v kvetináči je pestovanie podobné klasickému pestovanie na záhrade, kedy si cibuľu zabalenú v papierovom sáčku a dobre uležanie v chladničke vysadíte do zeminy tak, aby horná tretina vyčnievala. U stávkovanie do kvetinárov dbajte na to, nech je kvetináč aspoň desať centimetrov vysoký.

Z počiatku sa odporúča pestovať hyacint na mieste, kde je chlad a kde sa teploty pohybujú okolo ôsmich stupňov Celzia.

Ďalšie informácie o výsadbe hyacintov

Ideálna doba na stávkovanie hyacintov je jeseň. Najlepšie urobíte, keď cibuľoviny vysadíme počas septembra až októbra, a to desať centimetrov od seba, ak budete vsádzať na záhrade.