Hrady ako strážcovia severného Talianska
Zaujímavosti

Hrady ako strážcovia severného Talianska

Svet je jedno pozoruhodné miesto, kde na každom rohu nájdete niečo iné. Zatiaľ čo niektorí dobrodruhovia mieria za veľkým dobrodružstvom do Afriky, kde z rýdzej vzdialenosti pozorujú nebezpečné živočích, s ktorými by sa inak stretli v zoologickej záhrade, iní hľadajú najrôznejšie zaujímavé pamiatky všade na svete. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí milujú práve pamiatky a architektonické skvosty, odporúčame zamieriť na sever Talianska, kde narazíte rovno na niekoľko strážcov v podobe hradov.

Hrady sú väčšinou opradené celým radom mýtov a rozprávok. Zatiaľ čo niektoré báje sa odvíja od skutočnosti, iné sú čisto vymyslené. Za preskúmanie a odhalenie bájí a povestí výlet na sever Talianska rozhodne stojí. Za tunajšími hradmi, ktoré sú označované za strážcu severného Talianska, sa jazdia zhruba sedemkrát do roka, kedy sa preskúmajú hlavne hrady San Michele, Caldes alebo Thun a Valer.

Hrad Caldes je najväčším zážitkom

Len pri máloktorých hradoch sa stretnete so zachovanými interiérmi. Pri hrade Caldes sa však so zachovanými interiérmi naozaj stretnete. Až sa budete prechádzať po hrade, všimnite si kombináciu ako benátskej, tak nemeckej a lombardskej architektúry, ktorá sa často pohromade nevidí. Táto zastávka je druhou na zozname výletného autobusu. Hrad bol postavený v trinástom storočí a jeho cieľom bolo kontrolovať chodníky vedúce do tunajšieho údolia Val di Sole.

Stretnite sa s grófom na hrade Valer

Zaujímavý je však aj hrad Valer, ktorý má viac ako osemdesiat izieb. Dokonca je stále vo vlastníctve pravého grófa. Vo vlastníctve rodu Spaurov je viac ako šesťsto päťdesiat rokov. Samozrejme hrad nie je v úplne pôvodnom prevedení, pretože je to stále sídlo grófa, došlo v uplynulých rokoch k rekonštrukcii interiérov ak menším úpravám.

Spomínaných osemdesiat izieb však je dodnes zachovaných. Našli by ste tu viac ako pätnásť spální, štrnásť kúpeľní, tiež niekoľko kuchýň, hodovných siení, súčasťou obrovského komplexu je samozrejme knižnica, dokonca dve kaplnky alebo vínna pivnica. A keďže žijeme v modernej dobe, súčasťou hradného komplexu je aj bazén.