Čo keď kľučka na dverách chýba?
Bývanie

Čo keď kľučka na dverách chýba?

Niektoré dvere môžu byť zdanlivo aj bez kľučky. Ide o dvere, ktoré sú zasúvacie, najnovšie aj do stavebného puzdra priamo v stene. Tieto typy dverí sú opatrené o trochu iným typom kovania, ako sú dvere klasické, teda otočné. Tento typ kovania je potrebné vyberať obzvlášť starostlivo. Zasunutie dverí priamo do steny by nemalo byť ničím obmedzované a tento pohyb musí byť jednoduchý a veľmi plynulý.

Pre tieto typy dverí sú odporúčané typy kovania, ktoré majú podobu misky alebo mušle. Obe tieto varianty sú v ponuke na trhu napríklad v drevenom a kovovom prevedení a s mnohými povrchovými úpravami kľučiek. Pri type mušle je dôležitý čelný úchyt, ktorý umožní jednoduché uchopenie, ľahké posunutie dverí nielen z puzdra smerom von, ale aj dovnútra. Kvôli tomuto úchytu potom dvere zatvorte jedným prstom. Ocenia to ľudia hendikepovaní v bezbariérových domoch, starší ľudia aj malé deti.

Nie je zámok ako zámok

Ak kupujete kľučku, súčasťou kovania sú tiež zámky. V ponuke je na trhu veľká séria druhov zámkov. Môžete vyberať z obyčajných dozických zámkov, ktoré sa používajú iba na oddelenie miestností. Pokiaľ ide o vonkajšie dvere, voľte zámky s cylindrickou vložkou. Tie potom zamedzí pred krádežami a vstupu cudzích ľudí. Ak potrebujete zaistiť vyššiu bezpečnosť, sú pre vás určené zámky s rôznym stupňom pre zaistenie bezpečnosti. Tieto typy zámkov sú oveľa robustnejšie a veľmi odolné proti ich odvŕtaniu a násilnému vlámaniu do vášho domu či bytu.

Ak potrebujete uzamykať kúpeľňu a WC, takúto zvláštnu skupinou zámkov sú potom WC sady. Ide o typy zámkov, ktoré zaisťujú v prípade potreby možnosť otvoriť tieto dvere zvonku. Vždy je potrebné si uvedomiť, že voľbou zámku ovplyvníte výrazne celkový vzhľad zvoleného dverného kovania. Voľte tvary zaoblené, hranaté kľučky aj rozety, lesklý aj matný vzhľad treba saténového niklu, skúste luxusné kovanie, ktoré je robustný a veľmi komfortné pri otváraní a zatváraní dverí.

Kľučka sa vám musí páčiť, musí byť príjemná na dotyk, do ruky, musí sa hodiť k štýlu domu aj bytu, musí zapadnúť, vyniknúť i ladiť. Kľučka je veľmi dôležitý prvok vo vašom zázemie. S dizajnovou kľučkou sa budete doma cítiť konečne ako doma.