Ako si byť s partnerom bližšie?
Zaujímavosti

Ako si byť s partnerom bližšie?

Stretli sme náš ideálny náprotivok. Vznášame sa na obláčiku a sme zamilovaní až po uši. Všetko je ružové a veci, ktoré nám u partnera napríklad úplne neladia, s ľahkosťou prechádzame. Jedného dňa zamilovanosť z každého vzťahu do veľkej miery vyprchá. Prichádzajú výzvy a mnoho spoločnej práce na sebe aj na vzťahu. Spolu s tým sa môže vplížit pocit, že už si nie sme blízki tak, ako tomu bolo predtým. Ako do vzťahu pravidelne vracať pocit blízkosti, aj keď už dávno nie ste zamilovaní?

Počúvať neznamená počúvať

Počúvaš ma vôbec? Ale áno. Načúvanie vnáša do vzťahu pocit pochopenia, blízkosti a pozornosti. Ako poznáte, že naozaj počúvate? Najľahšie vám to ukáže reakcia partnera, ktorý sa prestane uisťovať, či ho počúvate. Načúvať druhému totiž znamená dať mu svoju plnú pozornosť a prítomnosť. Počúvať môžete pre informácie, a tiež preto, aby ste mohli odpovedať. Keď počúvate, vnímate hlavne partnera a neriešite, čo mu vzápätí odpoviete.

Spoločné plánovanie

Pocit, že spolu navzájom počítate, vám môžu priniesť spoločné plány. Naplánujte si pravidelne do kalendára prekvapenie, koncert vašej obľúbenej kapely alebo spoločné varenie nového jedla. Obaja sa máte na čo tešiť a zároveň viete, že sa vo vzájomnom čase budete skutočne venovať len sebe a vytváraniu pohody.

Objímanie

Fyzický dotyk v nás prebúdza pokoj, vzájomnosť a tvorí citové puto. Na pohladenie či objatie mozog reaguje produkciou hormónov, ktoré v nás obnovujú pocit zamilovanosti a spolupatričnosti s tým druhým. Objímajte sa aj vtedy, keď sa vám nechce alebo ste unavení. Uvidíte, že za päť minút sa budete cítiť úplne inak a oveľa lepšie!

Revízia vzťahu

S autom jazdíte tiež pravidelne do servisu, však? Dlhodobé vzťahy potrebujú pravidelnú starostlivosť tiež. Ľudia sa menia, rozvíjajú a často prehodnocujú svoje potreby a priority. Nežijete sa stále rovnakým človekom, preto je dobré si raz za čas urobiť revíziu vzťahu. Hovoriť o tom, čo medzi vami funguje, a čo naopak vôbec. Spoločná reč o budúcnosti a víziách vzťahu môže ušetriť nejedno trápenie, ale hlavne posilňuje partnerské puto a snahu do vzťahu investovať.