ORIGINÁLNE KUCHYNE: ČIERNA S PRVKAMI DREVA
Bývanie

ORIGINÁLNE KUCHYNE: ČIERNA S PRVKAMI DREVA

Krémové farby, jemnosť a decentné úchytky sú už dávno minulosťou. Aspoň čo sa kuchýň týka. Pre tých, ktorí sa chcú odlíšiť a mať doma niečo iné ako ostatní, je ideálne staviť na čiernu kuchyňu. Jej dizajn bude už sám o sebe veľmi zaujímavý, pokiaľ ju navyše doplníte drevom, budete mať istotu originálnej časti interiéru.

Svetlo ako základ

Pokiaľ sa rozhodnete staviť na čiernu kuchyňu, nezabudnite tiež na dostatok osvetlenia, ktorý je už len z podstaty veľmi dôležitý. Nebavíme sa pritom len o dennom svetle, ktoré do priestoru preniká prirodzene, ale aj o tom umelom. Jeho výber je kľúčový. Okrem veľkého a hlavného osvetlenia stavte aj na menšie kúsky, napríklad LED pásiky lemujúce časti kuchyne.

Určitým úskalím čiernej kuchyne je to, že opticky zmenšuje priestor. Preto by ste si ju mali zaobstarať iba v prípade, že máte na takú časť domu alebo byt dostatok miesta. Ideálne je, ak kuchyňa priamo rovno nadväzuje na obývačku a vezie sa na vzdušnom priestore.

Zaujímavosť čiernej kuchyne podporíte aj kontrasty. Nebojte sa ju doplniť drevom vo svetlejších odtieňoch. Drevo by samozrejme malo byť kvalitné a také, aby vydržalo – v tomto ohľade sa naozaj oplatí nešetriť. Aplikovať ho môžete napríklad na kuchynskú dosku, prípadne ním môžete ozvláštniť časti stien.

Kombinujte, ale s mierou

Až budete vyberať doplnky, pamätajte, že menej je viac. Predovšetkým čo sa materiálu a spracovania týka. Snažte sa držať sa rovnakej línie, teda napríklad vyberte drez aj batériu z rovnakého materiálu, nebuďte veľmi extravagantný ani čo sa úchytiek týka. Skrátka v niektorých prípadoch vyhráva jednoduchosť nad veľkým množstvom vecí, a to je úplne v poriadku.

Pri plánovaní celkového dizajnu určite narazíte na otázku, či zvoliť skôr lesklý alebo matný variant. Zatiaľ čo tá lesklá pôsobí okázalejším a luxusnejším dojmom, nadčasovejšia je matná verzia. Je totiž jednoduchšie pre kombináciu s ďalšími prvkami a zároveň na matnom povrchu unikne aj väčšie množstvo vecí. Je teda pravdepodobné, že keď budete variť veľkú večeru pre celú rodinu, budete za matnú verziu vďačnejšia ako za čokoľvek iné.