Ako si sporiť peniaze
Finance

Ako si sporiť peniaze

Sporenie peňazí je určite správnou činnosťou, ktorá vám zaistí finančnú ochranu a rezervy do neistej budúcnosti. Najmä v dnešnej dobe je vďaka situácii na finančnom trhu nutné chápať základné súvislosti voliť vhodné spôsoby sporenia. V nasledujúcom článku si predstavíme niektoré z nich a pridáme k nim naše odporúčania.

Sporenie hotovosti s ukladaním peňazí doma

Najmenej výhodným, ale bohužiaľ stále pomerne často videným variantom je pre mnoho Čechov ukladanie peňazí tzv. pod vankúš. Výhodou tohto variantu je samozrejme fakt, že peniaze mäta kedykoľvek okamžite fyzicky k dispozícii a sú tak maximálne likvidné. Vďaka aktuálnym hodnotám inflácie však prichádzate každoročne o pomerne vysokú časť ich hodnoty. Pokiaľ teda peniaze nepotrebujete mať nevyhnutne nutne okamžite k dispozícii, radšej sa tejto možnosti vyhnite.

Bežné a sporiace bankové účty

Ďalším obvyklým spôsobom ukladania peňazí je vklad na bežné bankové účty. U nich v podstate platí takmer to isté ako v prípade domáceho sporenia hotovosti. Peniaze máte ihneď k dispozícii, ale z ich uloženia nezískavate buď žiadne alebo iba minimálne úroky. O niečo lepšia je situácia na sporiacich účtoch. Peniaze na nich obvykle zostávajú rovnako likvidné, ale vďaka zvýhodneným podmienkam môžete dosiahnuť na aspoň o niečo prijateľnejšie úroky. Aj tu však platí, že ich výška zďaleka nepokrýva aktuálne hodnoty inflácie, takže opäť budete pravidelne prichádzať o časť hodnoty svojich peňazí.

Stavebné sporenie a dôchodkové fondy

Pokiaľ chcete svoje prostriedky pred infláciou uchrániť, budete preto musieť zvoliť niektorú inú sporiacu metódu. Výhodnejšie podmienky ponúkajú napríklad stavebné sporenie alebo penzijné fondy. V oboch prípadoch však musíte počítať s nutnosťou dlhodobého uloženia peňazí bez možnosti ich okamžitého využitia. Na druhú stranu získavate okrem úrokov od banky aj štátny príspevok, ktorý v dlhodobom horizonte môže prinášať zaujímavý bonus.

Investície

Pokiaľ nie ste príliš konzervatívni a z vašich peňazí chcete dlhodobo dostať naozaj maximum, mali by ste porozmýšľať aj nad ďalšími možnosťami klasických investícií. Varianta sa ponúka naozaj nespočet. Dnešných investorov lákajú napríklad stále rastúce ceny nehnuteľností. Obvyklé sú aj investície do drahých kovov alebo akcií a trend poslednej doby predstavujú napríklad kryptomeny. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, budete musieť pri týchto investíciách logicky vždy počítať s vyššou mierou rizika.