Ako docieliť ekologickejšie bývanie
Bývanie

Ako docieliť ekologickejšie bývanie

Neustále nás zo všetkých strán straší tým, ako naše správanie má negatívny vplyv na planétu. A zatiaľ čo v mnohých očiach je strašenie skutočne brané takto, iní sú si vedomí možných následkov, ku ktorým vplyvom našej neopatrnosti alebo malichernosti môže dôjsť. A tak sa ponúka otázka, či nechcete prejsť na takzvaný ekologický štýl bývania. Nebude to jednoduché, ale je to určite možné.

Dajte prednosť lokálnym výrobkom

Ako už bolo spomenuté, prechod na ekologický spôsob života nebude práve ľahký, ale dá sa to, ak budete otvorení možnostiam. Jednou z nich je prechod na lokálne výrobky. Začnite nakupovaním miestnych produktov, čím podporíte slovenských výrobcov, farmárov alebo remeselníkov. Podporíte tým českú ekonomiku, ktorá v súčasnej dobe navyše bojuje s pomerne veľkými a výraznými záchvevami.

Navyše tým prikývnete veľmi prirodzenej skladbe jedla, čo sa napokon pozitívne prejaví na financiách, pretože budete využívať výhradne sezónne potraviny.

Žiadne chemikálie

Aby ste nijako neubližovali prírode, ale napokon ani svojmu zdraviu, za zváženie stojí prechod na domáce, prípadne akékoľvek prírodné upratovacie prostriedky. Žiadne chemikálie nemajú vo vašom interiéri miestu – siahnite ideálne po takých značkách, ktoré sú po všetkých stránkach schvaľované prírodou.

V najlepšom prípade si kúpte také upratovacie prostriedky, ktoré môžete takzvane bezobalovo dopĺňať. V súčasnej dobe existuje množstvo pobočiek drogérií, v ktorých je umožňované doplňovanie najrôznejších prípravkov do fliaš, ktoré si so sebou prinesiete z domu.

Je načase lepšie zaobchádzať s vodou

Okrem toho môžete zmeniť svoj prístup, aký máte na využívanie vody. Vaňa je síce skvelá, ale z pohľadu ekonomického je pekne nevýhodná. Preto sa radšej sprchujte, rovnako tak vypínajte kohútik, pokiaľ si práve čistíte zuby alebo mydlíte ruky. Týmto spôsobom môže pretiecť neuveriteľné množstvo vody a štát vás to teda môže podstatne viac.

Vody v nedopitých pohároch skôr vylievajte do kvetináčov ako do odpadu, rovnako tak využívajte skôr umývačku, prípadne pri umývaní riadu v dreze uprednostnite napustenie než umývanie pod tečúcou vodou.