Jednoduché tipy, ako odstrániť silikón
Bývanie

Jednoduché tipy, ako odstrániť silikón

Medzi najčastejšie používané pomocníkov pri renováciách alebo údržbe domácnosti patrí aj silikón. Lepidlo v tube, ktoré drží ako židovská viera, ako by povedali mnohí. Keď sa však stane, že po dlhšej dobe vec olepená silikónom spadne, alebo sa ju len rozhodnete premiestniť, prichádza čas na jednu nemilú vec, a síce na odstraňovanie tohto lepidla. A pretože je to naozaj držiak, nejde to tak ľahko. Poďme si prezradiť jednoduché tipy, ako odstrániť silikón.

Silikón zostáva na mnohých miestach

Aj po dlhých rokoch môže zostať silikón na mnohých miestach. Môžu to byť škáry, aj kraje vaní, kde len nepriľnul dobre (alebo na danom mieste tesnia už príliš dlho). Zatiaľ čo niekedy sa podarí odtrhnúť celú časť, inokedy iba naozaj malý kúsok. Buďte ale aj na druhý prípad pripravení. Použite nôž, alebo špeciálne škrabky, ktoré si hravo so starým silikónom poradia.

Dalo by sa povedať, že existujú dve cesty, ako odstrániť silikón, a to z akéhokoľvek povrchu. Jednou z nich je pomocou mechanickej škrabky, druhú potom chemická cesta za použitia gélu alebo pasty. Vždy je lepšie najskôr skúsiť onú mechanickú metódu, aj keď nakoniec sa to vždy odvíja od toho, na akom materiáli silikón drží ako pribitý. Konečné rozhodnutie je potom na vás. Snažte sa vybrať také, u ktorého je menšia pravdepodobnosť toho, že nedôjde k nenávratnému poškodeniu.

Gélový odstraňovač proces buď začína, alebo končí

Alebo môžete hravo skombinovať dve metódy. Pokiaľ sa rozhodnete použiť gélový odstraňovač, ten celý proces odstraňovania silikónu buď začína, alebo ho končí. Gélový odstraňovač je takou tubičkou s priehľadným gélom, ktorý nanesiete na silikón. Zhruba po desiatich minútach stierate aj so zvyškami silikónu.

Mechanická škrabka na odstraňovanie silikónu z dlažby

Ako odstrániť silikón napríklad z dlažby alebo kachličiek? Pomôcť môže mechanická škrabka, ktorá funguje buď sama, alebo v spolupráci so spomínaným gélovým odstraňovačom. Tento typ odstraňovania sa však nehodí nanášať na lakovaný povrch, ktorý by mohol nenávratne poškodiť.