Ako prebieha odhad ceny nehnuteľnosti? Je k tomu potrebný odborník
Bývanie,  Zaujímavosti

Ako prebieha odhad ceny nehnuteľnosti? Je k tomu potrebný odborník

Či už nehnuteľnosť predávate, alebo sa ju chystáte kúpiť, odhad ceny nehnuteľnosti bude kľúčový. Ide o krok, bez ktorého ku kúpe alebo na predaj nemôže dôjsť. Nezískate bez toho patričný úver, nedozviete sa, či reálne kupujete dom primeranej ceny a nie nadhodnotený. No, potreba to v každom prípade je. Lenže ako k odhadu ceny nehnuteľnosti dochádza? Vedeli ste, že na to je potrebný odborník?

Odhad nehnuteľnosti je potrebný v niekoľkých situáciách

Oceňovanie nehnuteľnosti môže prebiehať v mnohých situáciách. Zatiaľ čo niekedy je to potrebné pre dedičské konanie, inokedy na účely rozvodového konania, aj pre finančný úrad. Ocenenie nehnuteľnosti je tiež potrebným krokom na získanie potrebného hypotekárneho úveru, vďaka ktorému na nehnuteľnosť dosiahnete.

Ide skrátka a dobre o spôsob, ako môžete nielen vy, ale aj banka alebo realitný maklér zistiť, aká je skutočná hodnota daného domu alebo bytovej jednotky.

Súdny znalec alebo nezávislý odborník

Nie, skutočne nikto sa nemôže automaticky sám pasovať do úlohy odborníka, ktorý môže ohodnotiť nehnuteľnosť. K tomu kroku sú určení určití ľudia, a to súdni znalci, odhadca živnostník, odhadca z realitnej kancelárie, prípadne aj bankový odhadca, ktorého banky posielajú prakticky vždy, keď sa žiada o hypotéku.

Samozrejme je možné, aby ste si urobili odhad ceny nehnuteľnosť svojpomocne, ale nikto to nebude brať do úvahy. Sama banka dokonca neveria ani mnohým tretím stranám, aj preto posiela svojich vlastných znalcov.

Ako sa určuje cena nehnuteľnosti?

Na hodnotu nehnuteľnosti má vplyv rad faktorov, ako sú lokalita daného príbytku, aj celkový stav bytu alebo domu a podobne. Odhadca zásadne dochádza na prehliadku a pozerá sa hlavne na niekoľko špecifických parametrov.

Tesne pred jeho príchodom si môžete nechať poradiť, aby ste dosiahli (napríklad pri predaji) vyššiu hodnotu od znalca, ale samozrejme sa jedná o spoplatnenú službu.