Ako pestovať jesenný vres
Bývanie

Ako pestovať jesenný vres

Záhrada nemusí byť počas jesene smutná a bez rastlín. Aj počas jesene môže žiariť nevšednými, nie práve jesennými farbami. Ak sa rozhodnete pre krásnu farebnú jesenné záhradu, rozhodne by ste na ňu mali vysádzať okrem georgín tiež vresy, ktoré sa dobre znáša s prvými zimnými mrazíky a vydrží tak pokojne až do prvých decembrových dní. Aby ste vresy zasadili správne a správne sa o neho starali, poradíme vám, ako na to.

O Vres sa vie, že rozkvitajú ako jedny z posledných rastlín na konci leta a kvitnú až do veľmi neskorej jesene. Aj to je napokon dôvod, prečo vresy sídli na okenných parapetoch alebo na balkónoch práve v súčasnej dobe. Ak ste doteraz vresy nepestovali, ale naozaj by ste ich pestovať chceli, poradíme vám.

Kľúčom k úspechu je pôda

Aby vresy rástli bez problémov a aby sa im darilo, potrebujú k svojmu spokojnému životu hlavne kyslú pôdu, preto im ju doprajte. Inšpirujte sa prírodou a prichystajte pôdu takú, v akej vresy rastú vo voľnej prírode. Vresy rastú zásadne na borovicovom alebo vyschnutom rašeliniskami, preto pripravte tejto krásne jesenné rastline priepustnú výživnú, a hlavne kyslú pôdu, ktorá bude mať pH vysoké až 6.

Nemusíte samozrejme substrát pripravovať sami doma, stačí, keď zamierite do záhradníctva, kde sa tento substrát predáva určený priamo vresom.

Ako vresy pestovať

Vresom sa darí hlavne na slnečnom stanovišti. Pokiaľ ho stávkujete do vonkajších záhonov, darí sa mu hlavne blízkosti rododendronov alebo azaliek, prípadne v blízkosti ihličnanov. Čo sa týka zalievanie, vres nie je práve fanúšik vody. Stačí ho teda zalievať naozaj len mierne. Rovnako mierne ho tiež prihnojujte, ale používajte len hnojivo, ktoré neobsahuje vápnik.

Aby sa mu darilo, po zime, ideálne skoro na jar, mu výhony skráťte, a to zhruba o jednu tretinu.