Ako cestovať lacno vlakom po celej Európe?
Zaujímavosti

Ako cestovať lacno vlakom po celej Európe?

Rozhodli ste sa ísť na výlet? Ak sa vám nechce riadiť automobil, odporúčame začať cestovať vlakom, to je väčší zážitok. Navyše vlakových spojení je dnes toľko, že môžete hravo vlakom precestovať celú Európu. Čo je však nevýhodné, tak je cena vlakov. Bohužiaľ dnes vlaky nie sú najlacnejšie, preto mnohí ľudia zvažujú, či sa na výlet vydať práve vlakom alebo radšej iným dopravným prostriedkom. Pokiaľ ale cestovanie vlakom milujete, máme pre vás niekoľko tipov, ako cestovať lacno týmto dopravným prostriedkom po celej Európe. 

Ako sme spomenuli, dnes je veľa vlakových spojení, ktoré na seba krásne nadväzujú a ktoré teda umožňujú objet pokojne celú Európu. Európske vlaky už nie sú nepohodlné, sú naopak vysoko komfortný a celkom rýchle. Pokiaľ máte vytýčenú oblasť, kam by ste sa chceli vydať, prichádzame s niekoľkými tipy a radami, ako vlakom cestovať tak, aby peňaženka príliš nezaplakalo. 

Využívajte miestnej pokladnice 

Aj keď sa všade píše, že nakupovanie cez internet je lacnejšie, nie je to vždy pravda. U cestovanie vlakom sa vypláca skôr využívať miestne poklady, hlavne teda pri cestách po východnej Európe. Európske železnice sú dohodnuté na používanie jedného tarifu, a síce vzájomného medzinárodnej tarify SCIC-NRT. Ten je cenovo vyvážený pre všetky krajiny Európy, nemusíte sa teda báť, že by ste niekde platili o niekoľko tisíc viac. 

Využívajte akčné lístky 

Rovnako ako existujú akčné letenky, tak existujú tiež akčné lístky. Akčný lístky ponúka celý rad dopravcov, preto ich pravidelne kontrolujte. Akčný lístky sa väčšinou týkajú diaľkových spojov, dajú sa väčšinou kúpiť len vo vopred stanovenom časovom predstihu a väčšinou cez internet. Pri nákupe cez internet si radšej lístky vytlačte. 

Dajte si pozor na príplatky a rezervácie 

Aby sa vám cesta vlakom nijako neprodražila, radšej sa informujte vopred o povinných príplatkoch, prípadne o rezerváciách. Mnohé európske vlaky sú povinne miestenkové, nezabudnite si ju teda uhradiť. Väčšina vlakov však má miestenku už rovno v cene, teda sa nedáte, či budete mať, kde sedieť.