AJ VÁS OTRAVUJÚ MŠICE? ZBAVTE SA ICH JEDNÚ PREVŽDY
Bývanie

AJ VÁS OTRAVUJÚ MŠICE? ZBAVTE SA ICH JEDNÚ PREVŽDY

Vošky sú najčastejšie sa vyskytujúcim škodcom, ktorý napáda takmer všetky druhy rastlín. Po napadnutí vytvorí priamo inváziu a behom chvíle dokáže napáchať nenávratné škody. Vošky škodia rastlinám saním ich štiav, tvorbou medovice a prenášaním vírusových chorôb. Časom sa stávajú odolné proti chemickým postrekom, a tak je veľmi ťažké sa ich zbaviť. My pre vás máme niekoľko tipov, ako na vošky pomocou potravín, ktoré máte bežne doma.

Vošky odhalíte pomocou otočenia listu stromu či rastliny zospodu.

Dodržujte prevenciu

Vošiciam je najdôležitejšie zabrániť. Na jeseň a na jar zrýľte pôdu, čím zlikvidujete larvy a kukly vošiek, ktoré by mohli v pôde prezimovávať. Rastliny tiež dobre vyživujte, pretože sa tak dokážu lepšie brániť a vošky toľko nelákajú.

Hneď ako si všimnete vošky, neváhajte a ihneď zakročte

Ak nemáte čas zháňať špeciálne postreky, siahnite po mydle alebo jari. Nevýhodou je, že sa prípravok nehodí na ovocné stromy či zeleninu.

Vo vode si pripravte roztok z mydla alebo jari, ktorý aplikujte na rastliny. Nechajte pôsobiť ideálne cez noc. Ráno opláchnite čistou vodou.

Aróma cesnaku odpudí vošky zo záhonov

Ak chcete voškám zabrániť zničeniu vášho záhonu s ružami, stavte medzi ne niekoľko paličiek cesnaku.

Pre ovocné stromy a kríky

Na ovocné stromy a kríky nemôžete použiť chémiu, ale ani jarový či mydlový postrek. Ideálne je preto vytvoriť roztok zmiešaním oleja a vody, 1:10. Vďaka svojej mastnote olej škodcom zalepí ich dýchacie otvory.

Postrek z tabaku

Pokiaľ fajčíte, môžete využiť ohorky na vyrobenie účinného postreku proti voškám. Je možné ho vyrobiť aj z tabaku: 150 gramov tabaku či ohorkov z cigariet bez filtra povaríte na hodinu v troch litroch vody. Získanú tekutinu preceďte a nechajte vychladnúť. Striekajte iba napadnuté časti stromov a rastlín. Postrek by mal vošky zlikvidovať do dvoch dní.