Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako ryby vnímajú farby? Či už ide o kŕmne boilies, trblietky alebo tigrie orech, možno sa stretnúť so širokou škálou prírodných aj vysoko kontrastných farieb. Majú ale pre ryby samotné vôbec nejaký význam?
Ryby farby vidia, ale…
Ryby majú voku tyčinky aj čapíky, čo znamená, že dokážu vidieť farby. A to dokonca podobne ako my, ľudia. Problém je, že žijú vodlišnom prostredí a voda, obzvlášť tá hlboká, farby skresľuje. Svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou totiž preniká len do horných vrstiev vodného stĺpca, a tak napríklad červená či oranžová návnada hladinou nebude mať hlboko pod hladinou žiadny efekt. Oveľa lepšie tu bude fungovať modrá až fialová. Žltú a zelenú skúste používať v stredných hĺbkach.
Ryby, a predovšetkým tie naše, sladkovodné, sú krátkozraké. Ako veľmi záleží samozrejme na druhu ryby, pstruh dohliadne ďalej ako napríklad kapor. Je to dané prostredím, v ktorom žijú – pre kaprov je v hlbokej vode sviditeľnosťou sotva meter pred seba ďalekozrakosť k ničomu. Ďalším podstatným faktorom je aj veľký zorný uhol, avšak priamo pred sebou majú ryby slepý bod.
Ako využiť farby vo svoj prospech?
Farebné nástrahy majú za cieľ ryby zaujať, a to predovšetkým tie mladé, ktoré ešte nemajú srybári toľko skúseností. Je ale dobré farbu trochu prispôsobiť hĺbke, aké chytáme, a tiež tomu, či je voda zakalená alebo nie.
Správna návnada nemá lákať len farbou, ale aj pohybom a vôňou. Ktomu je možné využiť najrôznejšie dipy Carp Inferno a viesť návnadu pomalým rotačným pohybom, ktorý čo najviac pripomenie živú rybu. Svoju rolu hrá aj farba a hrúbka vlasca.
V neposlednom rade treba spomenúť aj farby oblečenia pre rybárov. Nie nadarmo na brehu stretnete lovca skôr v neutrálnych a prírodných farbách či maskáčoch. Ryby totiž dokážu cez vodnú hladinu registrovať svetlé farby a odlesky, ktoré ich plašia a odháňajú preč. Pozor tiež na tieň dopadajúci na vodnú hladinu, najmä v plytkých vodách.