Poštových schránok vo svete ubúda
Zaujímavosti

Poštových schránok vo svete ubúda

Posledné prieskumy ukazujú, že poštových schránok dlhodobo ubúda. Ľudia sa domnievajú, že vďaka dobe plnej technológií už túto „službu” od exteriérového prvku využívať nepotrebujú. Hovoríme však o nevyhnutnosti, bez ktorej by sa k nám nedostal ani list, ani výzva hovoriaca nám, či sa pre konkrétny balíček alebo písanie dostavíme na najbližšiu pobočku pošty. A tak radšej do nerezovej poštovej schránky investujte, nech o niečo dôležité neprídete. Svet sa síce veľmi digitalizuje, ale ešte to niekoľko rokov potrvá. U nás tiež vidno, že dátové schránky využíva stále viac ľudí.

Nie všetko je digitálne

Aj keď politici dlhodobo pracujú na digitalizácii poštovej korešpondencie a vybavovaní prakticky všetkých nevyhnutností a dôležitých vecí na úrade prostredníctvom internetu, aktuálne nemôžeme povedať, že všetko sa dá pomocou našich šikovných zariadení a počítačov vyriešiť. Existujú veci, na ktoré sú počítače skrátka a dobre krátke, aj preto je dôležité mať stále pred domom poštovú schránku.

Spoliehať sa na to, že vláda čoskoro príde s digitálnym riešením je viac-menej od veci. Kým k tomu dôjde, mohla by vám takmer medzi prstami prekĺznuť nejaká dôležitá správa, ktorá by volala po akútnom vyriešení.

Miznú tiež tradičné oranžové poštové schránky

Zatiaľ čo na uliciach Londýna by ste na poštovej schránky narazili na každom rohu, v prípade Českej republiky je to trochu iné. V Českej republike sa aktuálne nachádza niečo málo cez dvadsaťtisíc tradičných poštových schránok oranžových farieb, ktorých je však o tisíce menej ako pred rokmi. Ľudia ich skrátka prestávajú využívať av prípade nutnosti odoslať nejaký list alebo podobné listové písanie automaticky mieria na poštu, kde list fyzicky odosielajú.

S tým sa však spája aj čiastočná digitalizácia, ktorá prišla s prílivom online dátovej schránky. Vďaka nej je možné rad dokumentov odoslať prostredníctvom internetu čiže aj to znížilo záujem o odosielanie zásielok cez tradičné oranžové búdky stojace na uliciach.

Istý vplyv na odstránenie poštových schránok majú aj majitelia nehnuteľností alebo daných pozemkov, na ktorých schránka stojí. Na ich popud či podanú sťažnosť dochádza k ich odstraňovaniu čiže aj z tohto dôvodu z ulíc začínajú miznúť.