peníze keňa
Finance,  Zaujímavosti

Ako je to s cenami a peniazmi v Keni

Ak plánujete vyraziť do Afriky, mali by ste sa najskôr nielen zaočkovať proti rôznym chorobám, ktoré tento kontinent sužujú, ale tiež by ste si mali dopredu zistiť, akú menou sa v jednotlivých krajinách platia či aké sú kde ceny. Zamerajme sa teraz na Keňu, pretože práve do Kene sa jazdí s veľkou obľubou. Keni sa prezýva krajiny detí, pretože tu zhruba polovica populácie nemá viac ako osemnásť rokov. Ide zároveň o pomerne lacnú krajine, málo miniete za ubytovanie, jedlo aj dopravu. 

Ovšem nemyslite si, že v Keni neminiete takmer nič. Vstupy do tunajších národných parkov či na safari nie sú práve lacnou záležitosťou. 

Ako sa platí v Keni 

V Keni sa využíva keňský šiling. Ideálne je si vymeniť ešte doma pred odletom, ak sa však rozhodnete vymeniť si peniaze až v Afrike, je možné si peniaze vybrať v Nairobi alebo v Mombase. Tu je možné vybrať si peniaze buď v banke, alebo ešte môžete využiť zmenárne. Avšak aj tu platí, že poplatky alebo kurzy sú nevýhodné, odporúčame si zmeniť peniaze doma. 

Ceny v Keni pre predstavu 

Každý si pred svojím odchodom či odletom počíta peniaze, nevie, koľko toho bude potrebovať alebo nie. Keďže je to Afrika, kde si človek nemôže vybrať v bankomatoch či kde nemôže človek platiť kartou, je lepšie si vziať o niečo viac peňazí. Lenže o koľko? Prinášame preto orientačné ceny, ktoré vám môžu prísť vhod. 

Ak budete chcieť ísť do národného parku Masai Mara (tu je safari asi najlacnejší), zaplatíte za deň zhruba 120 USD na osobu. V cene je zvyčajne doprava, tiež vodič, jedlo a kemp. V prípade, že sa rozhodnete ubytovať v penzióne či na podobných miestach, pre dve osoby vychádza izbu na 1200 KES, nájdete tiež krapet lacnejšie ubytovanie. Je možné využiť stan v mnohých kempoch, ten vyjde na polovicu. 

Za jedlo tu tiež neminiete veľa. Ceny sa tu pohybujú od 20-800KES. Záleží na tom, čo si dáte. Trebárs čerstvý džús vyjde na 20KES, kurča s hranolkami na 200KES.