Perly po rokoch znova na scéne
Móda

Perly po rokoch znova na scéne

Premýšľate o tom, ako doplniť svoj outfit, respektíve ako ho doladiť k dokonalosti? Ponúkajú sa tradičné šperky, ktoré boli, sú a budú neoddeliteľnou súčasťou najlepšie hodnotených lookov vôbec. Zatiaľ čo v jednej chvíli sa nosili masívne kamene na ušiach aj na krku, v súčasnej dobe sa vraciame k evergreenu, akým sú perly. Prijaté boli s veľkou pompou a veľmi rýchlo sa stali neoddeliteľnou súčasťou módnej avantgardy.

Perly ako kľúčový doplnok

Malé čierne s nadukanými rukávmi, prípadne šaty s volánmi pri kolenách, vždy však doplnené o biele, elegantné a nadčasové perly, ktoré môžu byť stiahnuté priamo ku krku, alebo pozvoľna splývať do nemalého dekoltu. Inými slovami – perly sa stávajú kľúčovým doplnkom, ktorý vyšperkováva úplne každý outfit k dokonalosti.

Len pre vyššiu triedu

Mimochodom, vedeli ste, že predtým sa perly považovali za slzy bohov? Teda aspoň v to sa verilo v antickom Grécku, kde boli dokonca uctievané ako symbol vzácnosti a krásy. To všetko viedlo k zákonu, ktorý vydal sám Julius Caesar, hovoriaci, že perly môžu nosiť iba aristokrati, pretože sú skutočne cenné a jedinečné. Perly sa tak stali iným ako vyšším vrstvám úplne nedostupnými.

Všetko sa zmenilo v dvadsiatom storočí

K zmene došlo až v minulom storočí, keď perly mali síce stále cenu zlata, ale aj napriek tomu sa ich nebála do spoločnosti vynosiť ikonická Coco Chanel. Tá sa neskôr svojou ikonou slávnou pre svoju perlovú bižutériu. Aj vďaka nej sa napokon perly stali dostupné pre všetkých, zbúrali sa mýty či pravidlá týkajúce sa toho, že si ich mohla dovoliť len vyššia spoločenská trieda.

Perly dosiahli svoj vrchol v päťdesiatych rokoch

Najväčšie slávy sa perly mohli radovať v päťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa aktívne začali objavovať aj na filmových plátnoch. A aj keď hneď potom začala obľuba perál upadať, teraz sa s úspechom navracia a veríme, že už nikdy neodídu.