Pestujeme bakopu, bohato kvitnúce letničky
Bývanie

Pestujeme bakopu, bohato kvitnúce letničky

Obdobie stávkovanie je opäť tu. Okrem tradičného stávkovanie plodín na záhradu sadíme tiež kvetinky do záhonov alebo do kvetináčov na balkóny. Medzi stále obľúbenejšie letničky sa radí takzvaná bakopa, čo je bohato kvitnúce letnička, ktorá je známa svojou převislostí. Bakopa charakterizujú jej drobné, zelené lístky a tiež previsy, ktoré sú plné jemnými, bielymi kvietkami. Najkrajšie je bakopa zasadená v závesných kvetináčoch, pretože naozaj krásne visí dolu a zaujme každého, kto okolo nej prejde. 

Ako sme spomenuli, ide o letničky. Čo sme však nespomenuli, je to, že miluje slniečko. Pochádza z ďalekej južnej Afriky, kde ju dodnes môžete nájsť vo voľnej prírode. Jej previsy môžu byť dlhé až sto centimetrov, v Afrike by ste ju našli ešte vo väčšom meradle. 

Bakopa kvitne od júna až do septembra. Teraz je teda ideálny čas na jej vysádzanie, najneskôr začnite sa stávkovaním v júni, nech vám tento rok urobí ojedinelú parádu. 

Začínajúci pestovatelia budú určite radi za informáciu, že sa jedná o nenáročnú letničky, ktorá toho k životu naozaj moc nepotrebuje. 

Ako ju pestovať? 

Keďže miluje slniečko, doprajte jej slnečné stanovište. Substrát by mal byť priepustný, humózna. Čo sa týka hnojenie, odporúčame ju hnojiť raz týždenne, a to hnojivom pre balkónové rastliny. So zalievaním to nepreháňajte, len ho udržujte neustále vlhký, aby nedošlo k úplnému vysušeniu. Najlepšie sa darí tejto kvetine v samozavlažovacích kvetináčoch, vďaka ktorým nedôjde k premokreniu. 

Pozor na jednu vec 

Ak sa rozhodnete letničky menom bakopa pestovať na záhradke, teda nie v kvetináči na balkóne, dajte si pozor na to, kde ju stávkujete. Keďže sa jedná o rozpínavú rastlinu, nesmie byť utláčaná inými letničkami. 

Ak ju vysadíme na záhradku, poteší vás, že táto rastlina znesie ľahké ranné októbrové mrazíky. Bude vám robiť radosť teda aj počas októbra, pokiaľ teda bude október príjemne teplý.