Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri kosení trávy
Bývanie

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri kosení trávy

Kosenie trávnika nie je príliš obľúbená činnosť, urobiť sa ale musí. Prerastená tráva môže byť miestom, kde sa bude dariť hmyzu, ktorý na svojej záhrade nechcete. Navyše môže taká záhrada vyzerať nevzhľadne. Nehovoriac o tom, že to neprospieva stavu vášho trávnika. Prácu vám môžu uľahčiť také vymoženosti, ako sú robotické kosačky alebo záhradný traktor. Väčšina z nás ale vlastní klasické kosačky. Aj tak by sme sa mali vyvarovať nasledujúcim najčastejším chybám pri kosení trávy.

Príliš nakrátko

Hovoríte si, že keď trávu pokosíte, čo najnižšie to ide, ušetríte si tým prácu tak, že nebudete musieť kosiť tak často? Možno je na tom niečo pravdy, ale stavu svojho trávnika tým rozhodne neprospievate. Pokiaľ je trávnik pokosený príliš nakrátko, sústredí svoju energiu na tvorbu nových stebiel. A to na úkor koreňového systému. Ten sa totiž vyvíja iba vtedy, keď steblá nepokosíme príliš nízko. Trávnik s dobre vyvinutým koreňovým systémom je odolnejší voči suchu aj chorobám.

Kosenie v popoludňajšej horúčave

Aj keď sa kosenie trávy v popoludňajšom slnku môže zdať ako skvelá príležitosť na opaľovanie, robiť by sme to nemali. Horúčavy sú pre trávnik veľmi vyčerpávajúce samé o sebe, nie tak keď ich zaťažíme ešte takým zásahom, ako je kosenie. Ideálne je vytiahnuť kosačku až v podvečer, pokiaľ cez deň nepršalo. Tráva je v tomto čase už uschnutá a bude mať čas sa spamätať, kým prídu ďalšie horúčavy.

Kosenie mokrej trávy

Pokiaľ je tráva mokrá (popršalo, kosíte skoro ráno a pod.) potom výsledok kosenia nebude taký aký by ste očakávali. A môžete mať pritom tú najvýkonnejšiu kosačku na trhu. Mokrá tráva veľmi ľahko upcháva kosačku, pretože sa na seba lepí. Druhým dôvodom, prečo nekosiť mokrú trávu je to, že výsledok bude nerovnomerný. Steblá budú rôzne dlhé a je veľmi pravdepodobné, že čoskoro budete musieť kosiť znova, aby ste vzhľad svojho trávnika napravili.