dům
Bývanie

Odborníci radia: Ako na náter plechovej strechy?

Jednotlivé materiály strešných krytín majú špecifické (ne) výhody. V prípade plechovej strechy ide o priaznivú obstarávaciu cenu a dlhoročnú výdrž. Tá je však vykúpená nutnosťou pravidelnej údržby. Inými slovami – ak má vaša plechová strecha po mnoho rokov zostať ako nová, nezostane vám, ako sa o ňu riadne starať. Starostlivosť spočíva v pravidelnej obnove ochranného náteru. Ten plech ochráni pred koróziou aj machom, lišajníky či UV žiarením. Navyše bude vďaka nemu vyzerať skvele. 

Plechová strecha je namáhaná celoročne, ale zďaleka najviac dostáva zabrať v zime, keď sa potýka s veľkými teplotnými skoky. Na plech pôsobí tiež dážď, sneh a mráz, a preto by sa nátery striech nemali zbytočne odkladať. 

Čím plechovú strechu natrieť? 

Plechovú strechu by ste mali natierať na to určenými farbami s požadovanými vlastnosťami: odolnosťou proti poveternostným vplyvom a ochranou pred vyblednutím. Zvyčajne sa na plech aplikujú dve alebo tri vrstvy s rôznymi vlastnosťami. V každom prípade musíte dodržať technologický postup uvedený výrobcom. 

Ako plechovú strechu pripraviť? 

Pri nátere plechové strechy hrozí, že farba na povrch nepriľne tak, ako by mala. Preto nesmiete podceniť prípravu – radšej jej venujte dostatok času a odstráňte všetky nečistoty. Môžete použiť tlakovú myšku alebo prúd vody. Potom sa chopte oceľového kefy a odstráňte zvyšky predchádzajúceho náteru. Hodiť sa vám môžu tiež tepelná pištole a vhodne zvolený chemický odstraňovač. Mastnoty sa zbavíte riedidlom. 

Dajte si záležať na vrstvenie náterov 

Do samotného náteru sa pustite až vo chvíli, kedy bude plech dokonale čistý. Opäť pripomíname, že je potrebné rešpektovať pokyny výrobcu náteru a aplikovať na plech toľko vrstiev, koľko je uvedené na obale výrobku. 

Pamätajte, že náter je vhodné vykonávať pri povrchových teplotách od cca 5 do 50 ° C. Úplnou samozrejmosťou je suchý povrch. 

Natierate Ak nový plech z pozinku, budete ho musieť pred aplikáciou náteru nechať zoxidovať, prípadne použiť špeciálny podkladový náter určený na tento typ povrchu. Dobrou voľbou môže byť špeciálne čistiace emulzie, ktorá sa postará o umelú oxidácii plechu. 

Ak si s náterom strechy napriek tomu neviete rady a túžite po dokonalom výsledku, radšej sa obráťte na profesionálne náteroch.