Je výhodnejšia kúpa starého alebo úplne nového bytu?
Finance

Je výhodnejšia kúpa starého alebo úplne nového bytu?

Mať svoj vlastný byt – to je vlastne výhoda. Po novom byte túžia hlavne zamilované páry, ktorí túžia žiť spoločne, ale na druhú stranu nechcú dávať nájom do vrecka niekomu ďalšiemu, preto sa rozhodnú zažiadať si o hypotéku a dávajú „nájom“ ako splátku banke. Lenže vybrať si byt, to nie je iba tak. Mnoho ľudí si myslí, že je to úplne jednoduché, pretože bytov je predsa na trhu dosť, lenže to nie je tak úplne pravda. Byty rastú s cenou, teraz sa kupujú ako divé, pretože ľudia sa boja ďalšieho zdražovania a hlavne ďalšieho sprísňovania hypotéky. Ak ste sa pre hypotéku rozhodli, najskôr sa rozhodujete, či kúpiť starší alebo úplne nový byt.

Treba myslieť na to, že každý byt má svoje výhody aj nevýhody. Než sa teda rozhodnete pre kúpu bytu, zvážte všetky pre aj proti. Prinášame vám teraz zoznam výhod a nevýhod, aby vaše rozhodovanie bolo čo najrýchlejšie a čo najlepšie.

Výhody nového bytu:

  • nulové investície
  • všetko je úsporné = nižšie náklady na služby, nižšie prevádzkové réžie

Hlavnými výhodami je to, že keď sa nasťahujete do novostavby, väčšinou nemusíte nič kupovať, pretože všetko je zariadené nanovo, teda pre vás to znamená to, že nemusíte do ničoho ďalej investovať. Čo je ďalšou výhodou, tak je to, že nové byty sú vybavené úspornejšími spotrebičmi, teda máte nižšiu prevádzkovú réžiu, nižšie náklady spojené so službami.

Nevýhody nového bytu:

  • cena
  • miesto

Najväčšími nevýhodami nového bytu sú cena a miesto. Nové byty sú bohužiaľ oveľa drahšie av poslednej dobe ich nájdeme iba na okrajových častiach miest a obcí, teda auto je potrebné mať.

Výhody staršieho bytu:

  • cena

Hlavnou výhodou staršieho bytu je rozhodne cena, ktorá môže byť dokonca o polovicu nižšia ako cena nového bytu v rovnakej lokalite.

Nevýhody staršieho bytu:

  • neúsporné

Starší byt sa bohužiaľ premietne aj v nákladoch, v poplatkoch. Väčšina starších bytov nie sú nijako úsporné, majú dokonca energetickú triedu G, ktorá nešetrí snáď nič.