Niektorí Rusi si už opäť môžu zakúpiť zahraničné meny
Finance

Niektorí Rusi si už opäť môžu zakúpiť zahraničné meny

Ruská centrálna banka pred časom zmiernila svoje regulačné opatrenia, ktoré mali za cieľ podporiť kurz domácej meny. Niektorí Rusi si tak už opäť môžu kúpiť zahraničné meny, avšak len v danom limite.

Opäť dostupné doláre aj eurá

Maximálna hodnota meny, ktorú si Rusi môžu zakúpiť, je desaťtisíc dolárov. To zodpovedá zhruba 226 tisícom korún. Centrálna banka tak zmiernila regulačné opatrenia podporujúce kurz ruského rubľa. Ak sledujete devízy, určite ste si všimli, že kurz rubľa sa už stabilizoval. Kurz dolára ale stále pre obyvateľov Ruskej federácie nie je priaznivý a dá sa očakávať, že tamojšia ekonomika bude následky vojnového ťaženia aj jeho ekonomických dôsledkov ešte dlho spracovávať.

Doláre pre všetkých? Zatiaľ to tak nevyzerá

Podľa správ z Ruska síce oficiálna možnosť nákupu zahraničných mien otvorená bola, všade zatiaľ nákup možný nie je. Niektoré banky majú možnosť predávať valuty iba svojim stálym klientom, na ostatných záujemcov sa nedostáva. Iné bankové inštitúcie dokonca vydávajú valuty iba majiteľom prémiových účtov.

Rusi mali záujem o valuty najmä pred svojou cestou do zahraničia v spojitosti s májovými dňami voľna. Nemôžu ale odcestovať do Severnej Ameriky ani Európskej únie. Najčastejšie sa tak rozhodujú pre Egypt, Áziu alebo Turecko.

Kurzy sa už ustálili

Potom, čo ruské jednotky vstúpili na územie Ukrajiny, sa kurz rubľa voči doláru aj euru dramaticky prepadol. Euro sa predávalo aj za 130 rubľov. V súčasnej dobe sa dá zohnať za menej ako 90 rubľov. Teraz sa už rubeľ blíži ku hladine, na ktorej stál pred vojnovým konfliktom. Vtedy sa dalo euro zohnať v priemere za 80 rubľov.

Obyvatelia Ruskej federácie sa ale ešte teraz nemôžu dostať na používanie dolárov aj eur, ktoré mali na svojich účtoch skôr. Ak sa na výber financií ponáhľajú, sú nútení čiastku previesť na ruble a za ne následne nakúpiť zahraničnú menu do stanoveného limitu.