SPRCHOVÝ KÚT WALK-IN: ZOZNÁMTE SA
Bývanie

SPRCHOVÝ KÚT WALK-IN: ZOZNÁMTE SA

Už ste počuli o sprchovom kúte walk-in? Stále častejšie sa objavuje v slovenských domovoch. Ide o otvorený sprchovací kút, ktorý skvele dokáže splynúť s kúpeľňou a je možné prepojiť napríklad so spálňou. Jeho inštaláciu by ste však mali zvážiť, aj napriek tomu, že vyzerá krásne, má svoje nevýhody.

Pre a proti

Ak hľadáte niečo designové, to walk-in rozhodne spĺňa. Je nadčasový a taktiež za priaznivú cenu. Zrejme by ste očakávali väčšiu investíciu, ale walk-in je vlastne jednoduchá sprchová zástena. Keď však prejdeme k praktickej stránke kúta, nájdeme zopár nevýhod. Prvá je netesnosť kúta, a tak voda počas sprchovania čaká von. Vysvetlenie je jednoduché, nemá dvere. Druhou nevýhodou je, že absencia dverí tiež znemožňuje udržanie pary vo vnútri kúta. Tá odchádza rovno do priestoru av kúte je tak väčšia zima.

Priestorová náročnosť

O sprchovacom kúte walk-in môžete premýšľať, aj keď máte malú kúpeľňu. Avšak by ste mali počítať s väčšou náročnosťou na priestor. Rozmer klasického sprchovacieho kúta je 90 x 90 cm. Pokiaľ sa rozhodnete kút umiestniť k stene dlhej 90 cm, čoskoro si vykúrite kúpeľňu. Stena by mala mať minimálne 120 cm, aby ste zamedzili vode cákať mimo kút.

Dôležitým rozmerom je aj šírka sprchovacieho kúta, ktorá závisí od celkového priestoru kúpeľne a od náročnosti pri sprchovaní. Minimálna šírka je 75 cm, ale odporúča sa 90–100 cm.

Materiál

Najčastejším materiálom využívaným pre sprchové kúty walk-in je bezpečnostné sklo hrubé okolo 6–8 mm. Je stabilný a pevný a môžete vyberať z niekoľkých variantov: číre, vybrúsené, matné či mliečne. Odborníci neodporúčajú, aby ste sklo kupovali pri sklenári. Doska sa totiž kotví a silikónuje. Kúpeľňová vlhkosť sa časom dostáva do spoja a začína plesnivieť. To sa vám pri zástene priamo od výrobcu nemôže stať.

Žľab alebo vanička s odtokom?

Voľba je len na vás. Sprchový žľab splynie s dlažbou, a tak bude celok vyzerať elegantnejšie. Sprchová vanička zamedzí úniku vody, ak je kút zle vyrobený. Akúkoľvek variantu zvolíte, pamätajte, že podlaha vo vnútri kúta by mala mať spád okolo 2-3%.

Údržba

Rovnako ako klasické sprchové kúty je aj walk-in vybavený úpravou anti-plag, ktorá zamedzuje tvorbe vodného kameňa. Kút sa tak čistí a udržuje jednoducho a úpravu anti-plag nemusíte nikdy obnovovať, teda je úplne bezúdržbová.