Ako vybrať materiál a hrúbku garniže
Bývanie

Ako vybrať materiál a hrúbku garniže

Pri výbere garniže narazíte na nepreberné množstvo farieb, tvarov, veľkostí i materiálov. Ktorý vybrať a na čo si dať pri výbere pozor? Poradíme!

Aký priemer voliť

Priemer garniže je potrebné voliť najmä s ohľadom na funkčnosť, nie estetiku. Zatiaľ čo pre úzke okná a zavesenie záclon stačia aj tenšie tyče s priemerom 16 milimetrov, pri klasických oknách je obvykle odporúčaný priemer minimálne 25 milimetrov. Tenšie garniže teda voľte najmä do kúpeľní, kuchýň a chodieb, silnejšie potom do obývačiek a spální – najmä tam, kde sú okná rozmernejšie, alebo tam, kde plánujete zavesovanie ťažších závesov.

Materiál je na vás

Pri voľbe materiálu naopak môžete zohľadniť čisto len osobnú preferenciu a vkus. Na trhu sú k dispozícii garniže plastové, kovové i drevené garniže a je len na vás, po ktorý z variantov siahnete. Kovové garniže či plastové sa všeobecne hodia skôr do moderných či industriálnych interiérov, zatiaľ čo drevo ladí k vidieckemu či klasickému štýlu. Vždy ale závisí aj od konkrétneho dizajnového prevedenia konkrétneho modelu.

Farba podľa vkusu aj interiéru

Čo sa týka farebného prevedenia garniže, zohľadniť by ste mali ako svoj vkus, tak aj celkový ráz interiéru. Ak miestnosti dominuje škandinávsky štýl s bielou farbou a drevom, ideálna bude garniža biela alebo v dekore dreva. Biela skôr splynie s interiérom a pôsobí minimalistickejšie, drevená naopak bude kontrastovať so záclonou a ľahko upúta pozornosť. Záleží teda aj na tom, či kupujete garnižu ako nutný nosný prvok, alebo chcete jej prostredníctvom interiér aj zútulniť. Kov a šedá sa hodí do industriálne ladených priestorov, drevo sa hodí k vidieckemu či škandinávskemu štýlu a biela je univerzálna, nadčasová a minimalistická.

Uchytenie na strop aj na sten

Čo sa týka uchytenia, môžete voliť medzi variantmi na uchytenie na strop alebo na stenu. Aj tu pritom platí, že by ste mali zohľadniť nielen svoj vkus, ale aj možnosti interiéru. Pre oba typy uchytenia musíte mať v okolí okna dosť miesta, ale aj vhodne pevný podklad.