Čínsky strom peňazí aj vo vašom interiéri. Ako ho vypestovať?
Bývanie

Čínsky strom peňazí aj vo vašom interiéri. Ako ho vypestovať?

V súčasnej dobe, keď rastú ceny energií rovnako ako ceny potravín a nájomného bývania by sme mali premýšľať nad tým, kde vziať ďalšie peniaze do rodinného rozpočtu. A zatiaľ čo niekto sa uchyľuje k druhému zamestnaniu, iný dáva prednosť pestovaniu trochu netradičných izbových rastlín. Napríklad niekomu učaruje čínsky strom peňazí, ktorému sa tiež hovorí palacinkový kvietok. A mnoho ľudí verí, že im práve táto rastlina prinesie domov vytúžené bohatstvo. Ako ju ale pestovať?

Čína je jej domovinou

Aby ste sa mohli radovať z úspešného pestovania tejto izbovej rastliny, musíte najskôr zistiť, kde sa vzala a aké sú teda jej pôvodné pestovateľské podmienky. Čínsky strom peňazí alebo tiež chinese money plant má svoju domovinu v Číne, ako napokon napovedá jej názov. Rastie v subtropických a tropických podmienkach, konkrétne v podrastoch kríkov a stromov. Inými slovami teda nevyžaduje priame slniečko, čo je presne tá potrebná informácia, ktorú k úspešnému pestovaniu rastliny v domácich podmienkach potrebujete poznať.

Okrem toho má táto izbová rastlina rada dostatok vlhkosti (ale samozrejme by sa to s ňou nemalo preháňať). Používajte dobre priepustnú pôdu a pestujte ju v tradičných izbových teplotách.

Nevadí jej ani chladnejšie prezimovanie

Vlhkosť (v miere), tiež svetlé, ale nemusí byť nutne slnečné stanovište (rastline však nevadí ani tmavšie kúty miestností), dobre priepustná pôda a izbová teplota. To sú ideálne podmienky na pestovanie čínskeho stromu peňazí čiže takzvané piley. Mnoho pestovateľov (nielen začínajúcich) sa však pýta aj na to, ako rastlinu prezimovať. Nemusíte ju nutne dávať do obývacej izby, kde je pomerne teplo, zvládne to aj na chladnejších miestach, ale mrazom čeliť nevie.

Čo jej však vadí viac, než chladnejšie prezimovanie je prelievanie. Tým sa teda od ostatných izbových rastlín nelíšia. Prelievať by sa nemala prakticky žiadna izbová rastlina a píleá nie je výnimkou. V prípade, že by došlo k preliatiu, začne zhadzovať spodné lístky.