okno rosa
Bývanie

Prečo sa rosia sklá okien a dverí?

Rosia sa vám v zimnom období okná? Steká vám po sklenených výplniach dverí skondenzovaná voda? Potom teda máte problém. Pokiaľ ho nebudete riešiť, vlhkosť môže časom spôsobiť vlhnutie stien, tvorbu plesní alebo dokonca opadávanie omietok. Ale buďte v pokoji. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel sa môžete vlhkosti v byte ľahko zbaviť. Spýtame sa vás. Už ste dneska vetral? 

Ako predísť rosenie okien? 

Kondenzácia vlhkosti na chladných plochách je bežným fyzikálnym javom, ktorý nemožno úplne odstrániť, ale možno ho za určitých podmienok obmedziť. Moderné okná opatrená kvalitným tesnením, ktoré dokonale zabraňuje úniku tepla súčasne aj bráni odvetrávanie vlhkosti. Riešením sú okná zasklené izolačnými dvojsklami či trojsklami, ktoré sú vybavené nerezovým alebo poplastovaným dištančným rámikom, ktorý znižuje rosenie a namŕzaniu obvodu skla. 

Napriek tomu však môžu nastať prípady, keď ku kondenzácii vody dochádza. Rosenie môže nastať ako vo vnútri skla, tak i na vnútornej strane. Najčastejšie sa stretnete s roseniu vnútri izolačného skla. Príčinou býva vlhkosť, ktorá vznikla omylom či poškodením do medzipriestoru skiel. Tento problém je nepríjemný, ale možno ho jednoducho vyriešiť, že sklo jednoducho vymeníte. Závažnejším problémom je rosenie skiel zvnútra miestnosti, ktoré je zapríčinené kondenzáciou vlhkosti v miestnosti. Z drevených či plastových okien potom steká voda na vnútornej parapet a môže dochádzať k vlhnutiu ostenia a tvorbe už spomínaných plesní a opadávanie maľby a omietok. 

Najdôležitejšie je vetranie 

Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac sa v miestnosti drží vlhkosť. Preto vetrajte pravidelne, krátko a rýchlo. Ďaleko účinnejší, než mať celý deň otvorenú ventilačky, je niekoľkokrát denne otvoriť na päť minút okno dokorán. Tiež sa nebojte otvoriť viac okien naraz a vytvoriť v byte prievan. Vzduch sa rýchlo vymení, ale steny nestačí vychladnúť. 

Zabráňte v byte zbytočné vlhkosti 

Rosenie okien nevzniká len vplyvom zimného chladného počasia. Do značnej miery si vlhkosť vytvárame sami varením, zalievaním kvetín, kúpaním, praním či vešaním bielizne. Poviete si, inak to predsa nejde. 

Tu je niekoľko tipov, ako sa s vlhkosťou pri každodenných činnostiach vysporiadať: 

V kuchyni varte v hrncoch prikrytých pokrievkami. 

Používajte digestor. 

Vo vlhkých miestnostiach tiež nesušte bielizeň. 

V kúpeľni si nainštalujte teplovzdušný ventilátor, ktorý miestnosť odvetrá. 

Pri sprchovaní zatvárajte dôsledne dvere, nech vlhkosť zbytočne neuniká mimo kúpeľňu. 

Po byte si tiež môžete nainštalovať pohlcovače 

Nebráňte prúdenie teplému vzduchu 

Rosenie plastových či drevených okien a dverí môžete tiež zabrániť vhodne riešeným interiérom. Dekoračné závesy, záclony, ale aj kvetiny zamedzujú zásadne prúdenia teplého vzduchu, ktorý sa potom nedostane na sklo. 

Aj tu existuje niekoľko praktických rád. Počas chladných zimných nocí nechávajte vytiahnuté žalúzie tak, aby sa teplo dostalo až k oknu. Roztiahnite závesy alebo je dokonca v zimnom období na čas odstráňte. Upracte na zimu aj vysoké kvetináče a rozrastené kvety. Ak máte podlahové kúrenie, umiestnite nábytok tak, aby priestor pod oknami bol voľný. 

Nábytok nedávajte do tesnej blízkosti stien 

Nábytok v miestnosti by sa mal v zimnom období aspoň päť centimetrov od stien, aby vzniknutú škárou mohol prúdiť vzduch. Kondenzácii vody tiež obmedzíte vyššou izbovou teplotou, ktorá by nemala klesnúť pod 21 ° C. 

Čo povedať na záver? Kontrolujte pravidelne vlhkosť vzduchu a hlavne dostatočne vetrajte. Aby sme predišli rosenie okien a prípadným zdravotným komplikáciám z plesní, odporúčam udržiavať vlhkosť v byte okolo 40%.