Ako fungujú skúšačky napätia? Toto ste možno nevedeli
Zaujímavosti

Ako fungujú skúšačky napätia? Toto ste možno nevedeli

Skúšačka napätia je bežný prístroj, ktorý má vlastný nielen elektrikári, ale aj domáci majstri a skrátka tí, ktorí sú schopní doma všeličo opraviť sama. Tento prístroj stojí iba niekoľko desiatok korún, môže ale zachraňovať životy. S jeho pomocou si môžete zistiť, či v danom elektrickom obvode prúdi elektrina, alebo je vypnutá. Ide o činnosť, ktorú by ste mali robiť zakaždým, než siahnete „do elektriny“.

Čo je skúšačka napätia?

Skúšačka napätia je jednoduchý prístroj. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže skúšačka svojmu majiteľovi povedať, či sa prúd nachádza alebo nenachádza. Tým najjednoduchším spôsobom je rozsvietenie tleji – to vám povie iba informáciu, že elektrický prúd je alebo nie je prítomný. Existuje ale aj verzia s LED kontrolkou, ktorá vie na displeji zobraziť aj príslušnú nameranú hodnotu. Je to jednoduché, ale veľmi múdre. Používanie skúšačky je tiež pohodlné.

Ako zistiť, či skúšačka funguje?

Predtým, než svoju skúšačku použijete „naostro“ je nutné ju vždy vyskúšať. Nefunkčná skúšačka sa nerozsvieti, čo by nám mohlo chybne indikovať, že v danom okruhu sa nenachádza elektrický prúd. Test môžete vykonať napríklad na mieste, kde viete, že sa prúd vyskytuje. Dodržujte pokyny výrobcu, ktoré sú uvedené v návode na obsluhu.

Aké ochranné prostriedky používať?

Niekedy neznamená, že viac je lepšie. Príliš veľa osobných ochranných prostriedkov môže spôsobiť, že budete pri práci neohrabaní a môžete tak spôsobiť viac škody ako úžitku. V prípade použitia skúšačky napätia je dobré používať špeciálne nevodivé rukavice, ktoré vám ale umožnia čo najpresnejší pohyb. Na tento účel si zvoľte rukavice, ktoré vám naozaj sedia. Príliš veľké môžu padať a nemusíte v nich mať potrebné stlačenie. Jednotlivé elektrikárske rukavice sa predávajú v niekoľkých rôznych typoch. Je potrebné vybrať si ochranné pomôcky správne.