Keď sa povie slovo „chryzantémy“, ľuďom sa automaticky vybaví pohreb alebo iný smútočné udalosť, napríklad sviatok Dušičky, ktorý sa oslavuje na jeseň. Mnohým ľuďom sa však automaticky vybaví jeseň, pretože chryzantémy sú dominantné kvetinou tohto ročného obdobia. V súčasnej dobe je nájdete v nejednom kvetinárstve, kde sa predávajú nielen vo svojej rezané podobe, ale najmä v kvetináčoch, ktoré sa následne prenáša na cintoríny. Chryzantémy však nemusí zdobiť len cintoríny a hroby našich zosnulých blízkych, ale môžu tiež zdobiť naše domy a okenné parapety, keď z okien boli odstránené muškáty, ktoré boli pripravené na prezimovanie.
Chryzantémy sú veľmi známe rastliny, ktoré sú pestrofarebné, krásne žiarivé a zároveň nenáročné. Na trhu ich nájdeme mnoho – obľúbené sú najmä veľkokveté chryzantémy, ktoré vydržia až do adventu, ak sa o ne dobre staráte. Ak chryzantémy stávkujete na záhony, odporúčame kombináciu s kvitnúcimi rozchodníky alebo prípadne s okrasnými trávami, ktoré dodajú chryzantémam zase iný vzhľad.
Chryzantémy vyžadujú živiny
Či už sa ich rozhodnete pestovať v kvetináči na okne, alebo si ich nasadíte do záhone, ktorý budú zdobiť až do adventu, je potrebné chryzantémy prihnojovať. Sú totiž kvetinou, ktorá vyžaduje pravidelné prihnojovanie. Cez to skrátka vlak nejde. Živiny sú niečo, bez čoho nemôže žiť, preto okrem klasického hnojivá doprajte chryzantéme aj špeciálne hnojivo, ktoré je viaczložkové.
Pôda by mala byť mierne kyslá, ideálne s PH 6.
Je nutné chryzantémy pripraviť na prezimovanie?
Samozrejme to nie sú kvety, ktoré zdobia záhradu celý rok. Rastú predovšetkým v období od jari do jesene, avšak sú to kvety, o ktorých je možné povedať, že zdobí záhradu až do neskorej jesene, teda až do adventu. V čase adventu treba chryzantémy presunúť do teplejšej miestnosti, kde nebudú napádané mrazíky. Čo sa týka drobnokvetých chryzantém, ktoré sú zasadené do záhonov, odporúčame ich prikryť rašelinou alebo čečinou.