vánoční dekorace hvězdník
Bývanie

Vianočný dekorácií nemusia byť len svetielka, vyskúšajte zornice

Keď sa povie „vianočné dekorácie“, ľudia si vybaví najmä nádherná, mnohokrát až gýčovitá svetielka, ktorými je ozdobený dom aj jeho interiér. V súčasnej dobe však vianočná výzdoba nie je len o svetielkach, je naopak aj o kvetoch. Aj keď si ľudia môžu ťukať na čelo, že k zime kvety nie sú, kvety sú aj v zime neoddeliteľnou súčasťou domu. Napríklad na Vianoce nesmú chýbať v dome vianočné hviezda, okrem jej sa pestuje aj cyklámen alebo zornica. Práve zornica je dnes tiež považovaný za symbol vianočných sviatkov. 

Ako sme spomenuli, rastliny k zime patrí, najmä tie, ktoré sú červené alebo biele, čo napokon zornica spĺňa. Zornica je veľmi nenáročná kvetina, ktorá je zároveň exotická. Mnohí ľudia si o tejto kvetine myslí, že je to kvetina Amaryllis, avšak jedná sa o krapet iný druh, a síce o kvetinu Amaryllis belladonna. 

V českom znení zornica pochádza z Južnej Ameriky, avšak nie je to stopercentne potvrdené. Odborníci sa domnievajú, že k nám prišiel z ďalekej Brazílie. 

Ako zornica vyzerá? 

Zornica spoznáte vďaka vysokému stonky, na ktorom začnú pučať puky. Tých môže byť naozaj veľa, často býva kvetov na stonke i osem. Kvety môžu mať aj dvadsaťpäť centimetrov, jedná sa teda o kvetinu, ktorú nikto neprehliadne. Listy sú dlhé, takzvane řemenovité. 

Dnes je možné kúpiť hneď niekoľko druhov zornice. Na trhu sa predávajú veľkokveté zornice, tiež plnokveté zornice, ďalej malokveté zornice. Existujú tiež zornice cybister či trumpet. 

Rastlinu musíte doma hneď očistiť a ošetriť 

Zornica je pomerne náchylná rastlina potrebuje kvalitné zeminu, len potom je spokojná. Keď si ju prinesiete z obchodu či z kvetinárstva, okamžite ju presaďte. Zemina, v ktorej sa rastliny predávajú, často nebýva dostatočne kvalitný (väčšinou sa jedná o takzvaný substráty polotovar). 

Kvetinu zasaďte do substrátu určeného izbovým kvitnúcim rastlinám. Mal by byť dobe priepustný a vzdušný.