styl první republiky
Móda

Štýl prvej republiky. Čo sa vtedy nosilo a nosí sa aj teraz?

O tom, že sa módne kúsky vracia, ste iste počuli. Nie je to nič nové, móda naozaj čerpá z minulosti a neustále sa ukazuje, že to, čo sme nosili kedysi, sme rozhodne nemali vyhadzovať, pretože teraz za to opäť míňame. Ukážkovým príkladom je prvý republika – konkrétne štýl prvej republiky, ktorý sa dostal do módnych kolekcií doslova vo veľkom. Síce sa nenosí presne rovnaké kúsky z rovnakých materiálov, ale hlavné prvky týchto kúskov zostávajú. 

Tohtoročná jesenná kolekcia bola plná takýchto prvorepublikových kúskov, rovnako na tom je aj zimná kolekcia, ktorá pomaly začína vystrkovať rožky. Ak si chcete nejaký prvorepublikový kúsok kúpiť, poradíme vám, ako by mal vyzerať. 

Rozšírené rukávy ako poznávacie znamenie 

Neviete, ako majú vyzerať blúzky, ktoré sa nosili za prvej republiky a nosí sa aj teraz? Poznávacím znamením sú rozhodne rozšírené rukávy, ktoré sa u zápästie opäť sužujú, ak nie nie sú na gumu, aby vytvorili vlajúce vzhľad. 

Takéto blúzky je dobré kúpiť jemné a jednofarebné, ideálne by bolo, keby mali stojačik pri krku. Aj to je typický znak pre prvorepublikovej outfity. Stojačik nájdete aj u šiat, v ideálnom prípade býva stojačik doladený aj volánikmi. 

Volániky ako ďalší z poznávacích znamení 

Volániky taktiež spadajú do štýlu prvej republiky a tiež si ich môžete zaobstarať na nádherných modeloch. Volániky sú väčšinou súčasťou košeľou, ale aj krásnych šiat. Ako sme spomenuli, väčšinou nájdeme volániky u šiat so stojačikom, pri krku býva taktiež mašlička. 

Vesty dopĺňajú každú košeľu 

Opäť sa do ženského módneho sveta dostávajú tiež vesty, ktoré dopĺňajú každú košeľu. Na košeliach vyzerajú vkusne, väčšinou sa zapínajú, nenosí sa rozopnuté. Pre inšpiráciu sa môžete pozrieť na outfity Magdalény Škvorová v aktuálne stále bežiacom seriáli Prvý republika III, kde hrá vesta dominantnú úlohu v jej nádherných prvorepublikových outfitoch.