Ako vyčistiť škvrny od vosku?
Bývanie

Ako vyčistiť škvrny od vosku?

Hrať sa s horiace sviečkou, respektíve s teplým, tekutým voskom – to je zlozvyk nejedného človeka. Bohužiaľ pri hranie sa s voskom môže dôjsť k drobnej nehode, a síce môže dôjsť k tomu, že vosk kvapne na koberec, na oblečenie alebo na nábytok. Aj keď ho ihneď zotrite, po zaschnutí zistíte, že ste ho nezotrela ešte úplne všetok. Na nábytku, oblečenia, koberci či iných veciach mohol zostať, preto sa pýtate, ako ho odstrániť?

Mnohí ľudia považujú škvrny od vosku za absolútne neriešiteľný problém, ale to nie je úplne pravda. Aj škvrny od vosku možno odstrániť, a to s pomocou niekoľkých pomocníkov. Rad z nich máte dokonca aj doma.

Odstraňujeme škvrny od vosku s pomocou šampónu

Vedeli ste, že môžete odstrániť škvrny od vosku napríklad s pomocou šampónu na vlasy? Šampón na mastné vlasy naozaj nepredchádza len mastným vlasom, ale tiež dokáže pomôcť vo chvíli, kedy nám kvapne vosk na kus nábytku alebo na oblečenie. Šampón použite na vosk až vo chvíli, kedy je škvrna úplne tvrdá. Stvrdnutý vosk potom ošúpte a na mastnú škvrnu, ktorá po vosku zostala, naneste šampón, ktorý nechajte speniť a chvíľku ho nechajte pôsobiť. Ak sa vosk vylial na oblečenie alebo obliečky, vyperte daný kúsok v práčke na bežný prací program.

Odstraňujeme škvrny od vosku s pomocou octu

Ocot je úplne fantastický pomocník, ktorý si poradí s hocičím. Poradí si ako sa špinavými oknami, tak s vodným kameňom, dokonca aj so škvrnami od vosku. Stačí, keď vosk zahrejte fénom a potom vosk zotrite handričkou. Miesto, kam sa vosk vylial, utrite handričkou namočenou v octe. Tým sa odstráni mastná škvrna, ktorá vznikla.

Odstraňujeme škvrny od vosku s pomocou riedidla

Vedeli ste, že vosk možno odstrániť aj za pomocou riedidla? Stačí, keď na voskovú škvrnu nakvapkáte trochu riedidla na farby. Potom nechajte chvíľku pôsobiť, zhruba jednu minútu. Škvrnu potom zotrite vlhkou utierkou a bude po škvrne od vosku, možno len ucítite zápach riedidlá, ale to po chvíli zmizne.