Rekonštrukcia alebo demolácie?
Bývanie

Rekonštrukcia alebo demolácie?

Stojí vám za domom stará šopa alebo máte vo svojom vlastníctve trouchnivějící dom po prarodičoch alebo rodičoch? Či už je to tak alebo onak, pravdepodobne premýšľate nad tým, že budete do spomínaných nehnuteľností investovať. Mnohí vaši priatelia vám to však môžu vyhovárať s tým, že nie vždy je rekonštrukcia dobré riešenie a že nie vždy je to dobrý nápad. Aj keď vás s konkrétnou nehnuteľností spája spomienky, naozaj je často výhodnejšie danú nehnuteľnosť zbúrať než ju opakovane rekonštruovať.

Mnohé staré nehnuteľnosti majú totiž nekvalitné základy a majú zlé rozvody elektriny a plynu, čo z danej nehnuteľnosti robí neobývateľný objekt, do ktorého by ste investovali neustále dookola a dookola. Ak patríte k ľuďom, ktorí nechcú rok čo rok investovať do opráv už odpísaného domu, radšej sa prikloňte k demolácii, ktorá vám môže zaistiť miesto, na ktorom vznikne celkom nový objekt, v ktorom vznikne nespočetne veľa spomienok.

Demolácia nie je nič zlého

Bohužiaľ rad ľudí sa domnieva, že demolácia je tá najhoršia činnosť, ku ktorej môže človek súhlasiť. Ale ako sme spomenuli, na pozemku konkrétnej nehnuteľnosti, ktorú chcete zbúrať, môže vzniknúť cela nový dom, ktorý bude kvalitnejší a presne podľa vašich predstáv.

Navyše v mnohých prípadoch je búranie cenovo výhodnejšie záležitosť. Konkrétnu cenu za demoláciu však povedať nemôžeme, pretože cena demolačných prác sa vždy rieši individuálne kalkulácií podľa cenníka a podľa zamerania.

Aby mohlo dôjsť k demolácii

Žiaden človek si však nemôže zbúrať dom, na ktorý si ukáže prstom. Takto to nefunguje. Aby mohlo dôjsť k začatiu demolácie, je potrebné mať v rukách projekt na demoláciu, ktorý je akýmsi potvrdením toho, že sa môže daný objekt zrovnať so zemou.

Pokiaľ má dôjsť k celkovému odstránenie nehnuteľnosti, je potrebné mať v rukách aj projekt na demoláciu, ktorý sa spracováva väčšinou na základe existujúcej pôvodnej dokumentácie k nehnuteľnosti. Ak pôvodnej dokumentácie k nehnuteľnosti neexistuje, vykonáva sa stavebno-technický prieskum objektu.