jak se stravovat
Zdravie

Ako sa stravovať po zápale pankreasu? Dajte si pozor na to, čo jete

Niekto má vo svojom živote šťastie a postihne ho maximálne nádcha. Iní však také šťastie nemajú a musia sa stretávať s nepríjemnými ochoreniami, ako je napríklad zápal pankreasu, čo je pomerne zákerné ochorenie, ktoré robí problémy celý dlhý život. Po zápalu pankreasu je potrebné držať prísnu diétu, a to často až jeden dlhý rok. Obmedzovať sa však musíme po celý život, príliš tučné jedlá ani nadmiera alkoholu totiž nerobí človeku dobre. 

Ak ste v poslednom čase zápal pankreasu prekonali, určite vás zaujíma, čo je pre vás tabu a čo je naopak povolené. Väčšina lekárov poskytuje svojim pacientom zoznam toho, čo jesť a čo nie, iní pacienti si však všetko potrebné musí dohľadať sami. 

Čo je povolené 

Stravovanie po zápale pankreasu sa rozdeľuje do niekoľkých fáz. Kým o prvé dve fázy sa postarajú už v nemocnici, ďalší máte na starosti vy. Napospol sa však jedná o postupne odhaľovanej povolenej potraviny a tiež zakázané potraviny. 

Medzi povolené potraviny radíme také pokrmy, ktoré nie sú dráždivé ani aromatické. Vhodné sú teda banány, prípadne ovocné šťavy, ďalej tiež cestoviny alebo prípadne netučný tvaroh a netučné mliečne výrobky. Čo sa týka korenenie jedál, povolená je len trocha soli, prípadne sa korenie bylinkami najlepšie. 

Čo sa týka mäsa, to by nemalo byť tučné. Ryby sú povolené, ale opäť netučné, aby nezaťažovali žalúdok. 

Čo je zakázané 

Po celú dobu diéty je striktne zakázané pitie alkoholu. Citrusy žalúdok len dráždi, obmedzte konzumáciu ovocia na jablká a banány. Rovnako tak sú tabu druhy zeleniny a ovocia, ktoré v sebe obsahujú zrniečka. Nesmie sa ani čerstvé pečivo, celozrnné druhy sú zakázané. Tučné mäso i tučné ryby sú tiež tabu, rovnako ako korenie. Povolené sú len bylinky a vyššie zmienená soľ. 

Zelenina by radšej mala byť tepelne upravená, než konzumovaná zasyrova.