Aj bylinky môžu byť škodlivé. Na aké si dať pozor a ktoré radšej nepestovať?
Zdravie

Aj bylinky môžu byť škodlivé. Na aké si dať pozor a ktoré radšej nepestovať?

Žijeme v dobe, keď drvivá väčšina ľudí vsádza skôr na prírodné liečivá, než aby si zašla do lekárne pre farmaceutické výrobky. To napokon dokazuje aj fakt, že ľudia stále viac a viac pestujú vo svojich domácnostiach bylinky. Zatiaľ čo niektorí majú bylinkovej záhradky priamo v kuchyni, iní im doprajú dostatok slniečka a pestujú treba na balkóne alebo na záhrade. Či už si bylinky pestujete kdekoľvek, poriadne si rozmyslite, aké konkrétne druhy budete pestovať. Predsa len niektoré bylinky môžu človeku dokonca škodiť.

Aj keď si to uvedomuje len málokto, je naozaj pravdou, že aj bylinky môžu človeku uškodiť. Nebezpečenstvo naozaj číha všade, majte to na pamäti aj vtedy, kedy budete vyberať bylinky, ktoré si budete chcieť vypestovať. Prezraďme si, aké bylinky nepestovať, keďže môžu nášmu zdraviu veľmi uškodiť.

Pozor na kostihoj lekársky

Kostihoj má väčšina ľudí zafixovaný ako neoddeliteľnú súčasť mastičiek, gélov a tiež iných podobných prípravkov na kĺby. Aj keď kostihoj uľavuje po tomto smere, pravdou je, že má aj svoju druhú stránku. Kostihoj sa zásadne nesmie konzumovať, pretože obsahuje karcinogénne a toxické alkaloidy, ktoré môžu poškodiť zdravie.

Pozor tiež na baza čierna

O bazy čiernom sa vie, že škodí zdraviu. Mnohí ľudia to však nemávajú na pamäti. U bazy sú neškodlivé len kvety a bobule, ale čerstvé plody, kúra alebo listy sú veľmi jedovaté. Ak by došlo k zámene bobúľ za plody, mohlo by to mať pre človeka naozaj veľmi vážne následky.

Pozor si dajte aj na brečtan popínavý

Aj keď sa z brečtanu plazivého používajú listy, z ktorých sa robí odvar podporujúce vykašliavanie, bobule brečtanu spôsobujú zvracanie, kŕče a tiež nepríjemné hnačky. Ako sme spomenuli, používajú sa hlavne listy, ale pravdou je, že aj odvaru z listov sa môžete predávkovať. Čaj sa odporúča piť z maximálne dvoch listov denne.