O očkovaní nemajú záujem už ani majitelia domácich maznáčikov
Zaujímavosti

O očkovaní nemajú záujem už ani majitelia domácich maznáčikov

Určite ste počuli o tom, že neustále pribúda odporcov klasického očkovania detí. Rodičia svojich malých ratolestí je nechcú dávať očkovať, pretože sa domnievajú, že sú to len zbytočné ťažké a škodlivé látky do ich malých telíčok. Lekári si preto zúfajú. Sú skôr toho názoru, že aspoň povinné očkovania by mali deti podstupovať. Čo sa týka dobrovoľných očkovanie, to je len na rodičoch, ako uznajú za vhodné, ale minimálne povinné očkovania, ako je očkovanie proti tetanu, by sa podstupovať malo. Rovnako tak by sa malo podstupovať povinné očkovanie domácich maznáčikov, ktoré je proti besnote. Bohužiaľ sa však aj proti tomuto úplne základnému očkovanie začínajú majitelia domácich maznáčikov búriť.

Takmer to vyzerá, že si ľudia našli zbrusu nový koníček, ktorým je odmietanie očkovanie, a to aj toho povinného. Stále viac rodičov odmieta očkovať svoje deti, ale novinkou je, že čoraz viac majiteľov domácich miláčikov odmieta očkovať svojich štvornohých parťákov. Podľa nedávnych štatistík klesla zaočkovanosť mačiatok o päť percent. Štatistiky a prieskumy tiež upozorňujú na to, ak to tak pôjde ďalej, ocitneme sa v budúcnosti ako v minulosti, keď ľudia umierali na to, že je uhryzlo zviera nakazené besnotou.

Na besnotu sa stále umiera

Majitelia domácich miláčikov to bohužiaľ nevidí, ale každým rokom stále veľa ľudí zomiera na besnotu. Možno sa to nedeje v mieste ich bydliska, ale v republike a vo svete je to stále aktuálny problém, s ktorým sa dá bojovať iba pravidelným očkovaním.

Podľa dostupných informácií zomrie na besnotu každým rokom skoro šesťdesiat tisíc ľudí po celom svete, z toho štyridsať percent sú len deti, ktorým nebolo ešte ani pätnásť rokov. Najčastejším prenášačom besnoty sú psy, ktoré nenechali ich majiteľ očkovať.

Aj zaočkovanosť šteniat klesla

Neklesla však zaočkovanosť len mačiatok, ale aj samotných psov a taktiež to bolo päť percent.