Čo je nutné vedieť pri natieraní dreva?
Bývanie

Čo je nutné vedieť pri natieraní dreva?

Môže sa stať, že váš drevený nábytok už nebude tak pekný ako v čase, keď ste ho kúpili. Nemusíte ho však vyhadzovať, nemusíte kupovať nový, stačí, keď si dáte tú prácu a natrite ho. Natieranie dreva nie je nič komplikovaného a zaberie vám to len chvíľku. Avšak aj pri tejto činnosti, ktorá je úplne jednoduchá, potrebujete vedieť niekoľko pravidiel. Čo je potrebné vedieť, na čo sa nesmie zabudnúť? 

Väčšinou natierame znovu záhradný nábytok, ktorý cez zimu stratil svoj pôvodný vzhľad. Počkajte si teda, až bude krásne a pustite sa do obnovy záhradného či iného nábytku. Držte sa však niekoľkých základných pravidiel, vďaka ktorým bude nový náter doslova dokonalý. 

Najskôr odstráňte staré nátery 

Treba sa najskôr zbaviť toho starého náteru. Je to skutočne nutné, pretože inak starý náter prenikne na povrch a nábytok bude vyzerať ešte horšie, ako pred novým náterom. Myslite teda na to, že je potrebné starý náter najskôr odstrániť za pomoci brúsnych papierov či drôteniek a brúsok. 

Pri odstraňovaní starého náteru buďte opatrní, nesmiete poškodiť základ nábytku. Ak by sa starý náter odstraňoval pomocou brúsok či brúsnych papierov zle, môžete si pomôcť chemicky. Napríklad existujú také prípravky, ktoré starý náter úplne rozleptají. Následne sa už ľahko odstráni napríklad špachtľou. 

Vyberte vhodnú farbu aj štetec 

Ďalším krokom je výber farby a štetce. Farba záleží na vás, väčšinou rozmýšľate na základe odtieňa. Myslite však na to, že väčšinou je nutné nábytok či konkrétne drevo pretrieť minimálne dvakrát. Majte preto farby dostatok. Existujú však také farby, ktoré sú takzvane „dva v jednom“, teda tieto farby nemusíte pretierať, stačí len jeden jediný náter. 

U štetcov si vyberáte z hneď niekoľkých variantov, a síce si vyberáte zo štetcov s umelými štetinami, s prírodnými štetinami alebo s kombináciou štetín.