Pavel Svoreň: O nákupe fotovoltaických elektrární a založenie energetického fondu
Bývanie

Pavel Svoreň: O nákupe fotovoltaických elektrární a založenie energetického fondu

Podľa Pavla Sören z DRFG je základom energetického fondu silné a kvalitné portfólio. Aktuálne má investičná skupina na prvý rok a pol k dispozícii 5 elektrární s hodnotou približne 1,9 miliardy korún. Došlo tiež k novým zmenám. Aké to sú? 

DRFG oslavuje dokončenie teplárne v Šternberku 

V minulom roku si DRFG Davida Rusnák stanovila 2 hlavné ciele. Tým prvým bolo dokončenie Šternberská teplárne. Druhým cieľom bolo vyhľadať nový zámer na investovanie. Obe tieto misie boli z väčšej časti úspešne naplnené. 

Investičné skupine Davida Rusnák sa podarilo sceliť podiel v spoločnosti a novo tak vlastní 100% akcií. Tiež má k dispozícii všetky doklady umožňujúce elektráreň prevádzkovať. Tá je už schopná plne uspokojiť dopyt. 

Do budúcnosti je cieľom DRFG stabilizovať produkciu elektrickej energie a optimalizovať nákladovú stránku. Najväčšie úspory sa týkajú predovšetkým paliva. 

Na založenie energetického fondu bolo treba veľké portfólio 

Ako sme už spomenuli v úvode, k založeniu fondu bolo treba veľké a kvalitné portfólio, čo sa podarilo splniť. Investičná skupina Davida Rusnák má vo fonde na prvý rok a pol prevádzky pripravených 5 fotovoltaických elektrární s hodnotou okolo 1,9 miliárd korún. Vďaka niekoľkým dôležitým okolnostiam, ako je spôsob výroby elektriny, kvalitné dokumentácie a vlastníctva pozemkov, sa jedná o nadštandardné projekty. 

Fond je už v dokončovacie fáze, sídlo bude mať v Lichtenštajnsku a investovať do neho môžu kvalifikovaní investori. 

Stabilné investície do solárnych elektrární 

DRFG Davida Rusnák sa rozhodla investovať do solárnych elektrární hneď z niekoľkých dôvodov. Európska komisia tento zdroj elektrickej energie schvaľuje v únijnej legislatíve a považuje ho za štandardný. Vďaka tomu je investícia do solárnej energetiky stabilný. 

Ďalej existuje veľmi málo negatívnych aspektov, ktoré by túto investíciu ovplyvnili. Tiež náklady sú vďaka slnečnému svitu nulové. Podľa recenzií by mal slnečný svit dokonca prekročiť priemernú hranicu. Prakticky tu nie je jediný argument proti solárnym elektrárňam. 

Ďalšie plány do budúcna 

DRFG sa bude zameriavať na dlhopisy zo širšej oblasti energetiky. Zaujímavá je napríklad výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov a regulované zdroje v oblasti teplárenstva a infraštruktúry. Také dlhopisy zaistí stabilný a predvídateľný výnos, vysokú konkurencieschopnosť a dlhú životnosť.