Ako spoznať, či držíte v rukách diamant za státisíce alebo falzifikát za pár káčok
Zaujímavosti

Ako spoznať, či držíte v rukách diamant za státisíce alebo falzifikát za pár káčok

Každá žena chce raz počas svojho života dostať od partnera diamantový šperk. Diamanty sú skrátka synonymom luxusu a je pochopiteľné, keď ženy chcú mať kúsok tohto luxusu aj vo svojej šperkovnici. Každá žena by sa však mala mať trochu na pozore. Dôvodom toho je fakt, že vo chvíli, keď dostane do rúk diamant, nemusí ísť ešte o pravý drahý kameň za státisíce. Môže sa jednať iba o obyčajný falzifikát, ktorý nakoniec vyjde iba na pár kôstok. Preto sa ponúka otázka, ako spoznať, či sa jedná o pravý diamant alebo o diamant, ktorý nestojí ani za zlámanú grešľu?

Aj keď odborníci na odhalenie pravého diamantu používajú aj rad komplikovanejších metód a technologických postupov, existujú aj rýchlejšie tipy, ktoré odhalia, či sa jedná o diamanty pravé alebo falšované.

Diamant sa pozná podľa inklúzie

Prvým tipom, ako na prvý pohľad spoznať, či sa jedná o diamant za státisíce alebo za pár kačiek, sú inklúzie, ktorými sa diamant pýši. Inklúziami sa myslia drobné škvrny, ktoré sa menia, respektíve zmena farby odhalí, či sa o diamant jedná alebo nie. Falšované diamanty zmenou farby neoplývajú.

Na diamant dýchnite

Ďalším tipom, ako zaručene spoznať, či sa o diamant jedná alebo nie, je, že naň dýchnete. Vedeli ste, že na pravom diamante sa zahmlenie nedrží prakticky ani sekundu? Pokiaľ zahmlenie zotrváva nejakú chvíľu, držíte v ruke zaručený falsifikát, ktorý naozaj nestojí ani za zlámanú grešľu.

Šmirgľový papier odhalí pravosť diamantu tiež

Ak sa nebojíte, vezmite si do rúk šmirgľový papier, čo je ďalší efektívny spôsob, ako odhaliť, či držíte v rukách naozaj diamant za niekoľko tisíc korún alebo či držíte falzifikát za pár kôstok. Ak by ste držali v ruke pravý diamant, nedošlo by k žiadnemu poškodeniu. Drahokam je totiž extrémne tvrdý drahý kameň.