Petržlenová vňať na opuchy aj pre imunitu. Pridávate ju do svojho jedálnička?
Zdravie

Petržlenová vňať na opuchy aj pre imunitu. Pridávate ju do svojho jedálnička?

Bylinková záhradka je niečo, čo by ľudia rozhodne nemali chýbať vo svojom domove. Bylinky sú dobré nielen pre zdravie, ale aj fantasticky dochucujú všetky známe i menej známe pokrmy, ktoré tak nadobúdajú úplne inej chuti a iných rozmerov. V súčasnej dobe drvivá väčšina ľudí pestuje vo svojej bylinkovej záhradke levanduľu, šalviu aj pažítku, bohužiaľ sa zabúda na petržlenovú vňať, ktorá dodáva jedlu ten správny šmrnc. Navyše je veľmi prospešná pre ľudské zdravie. 

Petržlen je nenáročná, dobre chutí, prospieva zdraviu, dokonca pomáha s odvodnením. Najmä v posledných rokoch zažíva jeden obrovský boom. Bylinky ako také sú výživové pecky, ktoré dodajú jedlu grády. Najmä petržlen sa nesmie v bylinkovej záhradke postrádať, nie nadarmo sa hovorí, že: „Petržlen, aby dlho vydržal.“ 

Ako pestovať petržlen? 

Petržlen je dvojročná bylinka, ktorá dobre rastie hlavne na slnečnom alebo polotienistom stanovišti. Rastie najmä od jari do jesene, potrebuje k svojmu spokojnému životu len trochu vody. Ak budete mať petržlenovú vňať v záhone, odporúčame ju na zimu zakryť fóliou, aby nezamrzla. Ak ju ale pestujete v kvetináči, pokojne si ju na zimu vezmite pekne domov, kde vám spestria interiér. 

Petržlen pre zdravie 

Petržlen je unikátny v tom, že podporuje ľudské zdravie. Nielen, že výrazne posilňuje imunitný systém človeka, ale tiež pomáha na opuchy. Obsahuje prevažne vitamíny A, B a E, je tiež plná draslíka, fosforu a horčíka. Nebojte sa ju preto pridávať do studených, ale aj teplých pokrmov. Ovšem nevarte ju! Inak sa vytratí vitamín C. 

Okrem toho, že petržlen je dobrá na imunitu a zabraňuje opuchom, zlepšuje taktiež funkciu obličiek a zvyšuje vylučovanie moču. Taky pomáha ľuďom, ktoré trápia problémy s celulitídou alebo s krvným obehom. A ako tiež už bolo spomenuté, podporuje odvodňovanie organizmu.